MÜZİKSANATTAN

‘1 Albüm’ : ‘Kadınlar Matinesi’

“Kadınlar Matinesi” sadece kadın yaratıcı müzisyenlerin şarkılarından oluşan bir albüm değil aynı zamanda ciddi bir kadın dayanışması albümü.
Besteci, piyanist, söz yazarı ve akademisyen Selen Gülün’ün büyük ses getiren “Kadınlar Matinesi” projesi A.K. Müzik tarafından albüme dönüştürüldü. 

“Kadınlar Matinesi”nin temelleri, 2011’de, Roma’daki “Donne in Jazz Festivali” için Türkiye’den kadın müzisyenlerin müziklerinden derlenmiş bir seçkiyi Selen Gülün’ün İtalyan müzisyenlerle birlikte seslendirmesi istenince ortaya atılmış.

Türkiye’deki kadın ozanların üretimleri heyecan verici bir şekilde katlanarak artınca, 2014’te projeyi kalıcı hale getirip bir konser dizisi halinde çalmaya karar veren Selen Gülün, Ceyda Köybaşıoğlu (bas) ve Monika Bulanda’yı (vurmalılar) da yanına alarak projenin çekirdek kadrosunu oluşturmuş. Her konserde kendi müziğini seslendiren en az iki kadın müzisyeni sahnesinde ağırlayan “Kadınlar Matinesi” kadın müzisyenler ürettikçe repertuvarını da büyütmüş.

2015 Mayıs’ta tüm bu sürecin parçası olan Değer Deniz’in kendi evinde saldırıya uğrayarak vahim bir kadın cinayetine kurban gitmesi herkesi derinden sarstığında ise A.K. Müzik’ten projeyi albüme dönüştürme fikri gelmiş ve Selen Gülün “hep birlikte durup üretmek şimdi değilse ne zaman?” diye düşünmüş ve albüm hazırlıklarına başlanmış.

Sibel GürsoyEce GöksuBaşak YavuzJehan BarburElif Çağlar MusluÇağıl KayaŞirin Soysal kendi yazdıkları söz ve müziklerle, piyanist Ayşe Tütüncü kendisine ait “Neredesin?…” adlı besteyle albümde yer alırken söz ve müziği Değer Deniz’e ait “Bekle”yi Ülkü Aybala Sunat seslendiriyor. Selen Gülün’ün Değer Deniz’e ithafen söz ve müziğini yazdığı “Her Yerdesin”e albümde yer alan tüm kadınlar “Of! Korosu” olarak eşlik ediyor.

Piyano ve vokaller dışında her parçada farklı bir orkestranın da değer kattığı “Kadınlar Matinesi” kadınlar yaratmaya devam ettikçe birlikte büyümeye söz veriyor. Yeter ki önlerine başka engeller çıkmasın!

Bu albüme kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/cd-dvd-plak/muzik/kadinlar-matinesi/

Başa dön tuşu