ETKİNLİKLERSERGİ

Genco Gülan’ın ‘Biyolojik Kübizm’ Sergisi Ekavart Gallery’de

EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, enerjik tarzıyla dikkat çeken çağdaş sanatçı Genco Gülan’ın “Biyolojik  Kübizm (Bio Cubist)” başlıklı yeni kişisel sergisine 23 Kasım – 25 Aralık 2021 tarihleri arasında, Ekavart  Gallery’de ev sahipliği yapıyor.  

Gülan kişisel sergisinde 2016 yılından beri, yaklaşık 5 yıldır ürettiği ve tümü Picasso referanslı resim, heykel,  çizim, özgün baskı, seramik ve fotoğrafları seyirci ile buluşturuyor. 

Bir retrospektif sergi hissi verebilecek olan “Biyolojik Kübizm”de Genco Gülan aslında galeride bir yerleştirme  kurarak, öykünme şekli ve sergi kurulum mantığı ile de İngiliz sanatçı Banksy’e referans veriyor. Banksy’de  geçtiğimiz günlerde Van Gogh’a referanslı tablolar üretmişti. 

Gülan’ın Kübizm’e yaklaşımı da en az Picasso’ya bakışı kadar önemli. Kübistler insan formunu, figürü deforme  ederken organ sayılarını sabit tutmuşlardı. Genco Gülan ise yapıtlarında insan bedeninin biyolojik olarak,  dönüşmesinden sonra ortaya çıkarabilecek imgeler üzerinden yeni bir tartışma başlatmak istiyor. 

Genco Gülan’ın “Biyolojik Kübizm” başlıklı seriden parçalar daha önce İzmir’de Resim Heykel Müzesi,  Amsterdam’da De Loods’da ve sergilenmişler ve büyük beğeni toplamışlardı. Genco Gülan Ekavart Gallery’de, birçoğu ilk kez sergilenecek parçalarla, büyük ve kapsamlı bir seçki sunuyor. 

Sanatçı sergide başlık olarak kullandığı ‘Biyolojik Kübizm’ terimi ile de, Kübizm’den sonra ne gelecek sorusuna  cevap vererek sanat tarihine yeni bir akım başlığı önerirken bu vesileyle tıkanmış Batı kültürüne yeni açılımların  Doğu’dan gelebileceğinin de işaretlerini veriyor.  

Geçtiğimiz aylarda, EKAV koleksiyonundaki bir yapıtı Mary Beard’ın bir kitabına giren, Ege Art Usta Sanatçı  Ödülü sahibi Genco Gülan, halen Kore’deki Gangwon Trienali’nde ülkemizi temsil etmektedir. 

Serginin açılışı 23 Kasım Salı 15:00 – 19:00 saatleri arasında Covid-19 önlemleri dikkate alınarak yapılacak.

 Ekavart  Gallery
The Ritz-Carlton Hotel, Süzer Plaza No:15
Gümüşsuyu – İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı