KÖŞE YAZILARIÖzlem Kalkan Erenus

Hayalet Elmalar – Özlem Kalkan Erenus yazdı…

Gökteki üç elma, tam da ekranlarımıza düşmüştü bir zamanlar…

“Dünyayı değiştiren üç elma” tanımlaması, dünya devi Apple’ın patronu Steve Jobs’ın 2011’deki ölümünü izleyen günlerde, ucundan ısırılmış üçüncü elmanın egemenlik alanı avuç içi ekranlarımızdan önce gözlerimize, oradan da zihinlerimize ulaşmıştı.

On bir yıl önce tüm dünya dillerine pelesenk olan ‘üç elma’ hem kendi mitosuyla hem de tarihsel perspektifte yarattığı tüm çağrışımlarla tekrar tekrar düşüvermişti bloglara ve köşe yazılarına.

Doldur boşalt gündemlerle esir alınmasına artık alıştığımız zihinlerimizin, kasıtlı olarak bu kez ‘üç elma’nın ilki, cennet bahçesinin yasak meyvesine dair hikâyelerle doldurulduğu şu günlerde ise; bir başka elmayla karşılaştım sosyal medyanın sürprizlerle dolu zaman tünelinde.

Elmanın kendisiyle değil de ardında bıraktığı büyülü bir boşlukla karşılaştım, demek daha doğru aslında. ‘Hayalet elma’ diyorlar ona…

2019 yılının Şubat ayında, Michigan’ı vuran dondurucu bir soğuk fırtınasının ardından her tarafta ciddi hasarlara yol açan şiddetli buzlanma, eyaletin batısında Kent County’nin Fruit Ridge bölgesinde yer alan meyve bahçelerinden birini, bildiğimiz dünyanın ötesine taşımış adeta.

“Hayalet elma”ları fotoğraflayan Andrew Sietsema[1] bu ender doğa olayını, çürümekte olan elmaların etrafında oluşan buz henüz erimeden, (asidik yapısı nedeniyle donma derecesi suya göre daha düşük olan) elmaların çürümeyi sürdürüp, iyice pelteleşen gövdelerinin buzdan kabuğun dibindeki bir delikten kayıp gitmiş olmasıyla açıklamış.[2]

Açıklamanın geçerliliğini denetleyemesem de, çürümüş ve pelteleşmiş halleriyle yerçekimine karşı koyamayan elmaların, “dünyayı değiştiren üç elma”dan ikincisinin soyundan geldiklerini belirtmek durumundayım. Ben yine de ‘hayalet elma’ları o ‘üç elma’nın dışında tutarak, her şeyin içinin boşaltıldığı bir dünyada, boşluğundan beden bulma fikrinden büyülendiğimi söyleyebilirim.

Bu durumda geriye tek bir soru kalıyor: Ardında bıraktığı boşluğu, bir cam ustasının elinden çıkmışcasına göz alıcı bir güzellikle, meyve ağacının dallarından sarkıtmayı başaran bu hayalet elmaları ben çok sevdim diye, onların da beni sevmesi şart mı?

Özlem Kalkan Erenus

Lavanta; Mavi-Mor Bir Masal - Özlem Kalkan Erenus yazdı... 4

[1] Michigan Eyalet Üniversitesi’nde bahçecilik eğitimi almış olan Andrew Sietsema, bölgede çiftlik yöneticisi olarak çalışmaktadır.

[2] Kevin Byrne, “Ghost Apples spotted hanging from icy trees in Michigan orchard”, https://www.accuweather.com/en/weather-news/ghost-apples-spotted-hanging-from-icy-trees-in-michigan-orchard/336874/amp (erişim: 28.01.2022)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu