ETKİNLİKLERSERGİ

Mahmut Celayir, ‘Gölgenin İzinde’ İle Pera Palace’ta

Pera Palace Hotel ve Istanbul Concept Gallery iş birliği ile yepyeni bir sanat galerisine dönüştürülen Pera Palace Hotel/Galata Fuaye ilk olarak “Gölgenin İzinde” sergisi ile Mahmut Celayir’i ağırlıyor.

Duayen sanatçı Mahmut Celayir‘in bu sene başında sanatseverlere sunduğu “Peykerun” Retrospektif Sergisi’nden seçili eserlerin yanı sıra, en son üretimlerinin de izleyici ile buluştuğu “Gölgenin İzinde / Tracing the Shadow” solo sergisi, sanatçının 1977 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında açmış olduğu kişisel sergilerden sonuncusu; bir nevi mini retrospektif sergi olma özelliği taşıyor.

“Gölgenin İzinde / Tracing the Shadow” sergisi; tuval üzeri yağlı boya ve akrilik, ipek baskı, kolaj gibi farklı tekniklerden oluşan geniş spektrumuyla Celayir‘in tüm üretimlerinden örnekler teşkil ediyor. Serginin dijital ve NFT bacağını ise merkezi İsviçre’de bulunan uluslararası teknoloji şirketi 4ARTechnologies üstleniyor.

Mahmut Celayir, 'Gölgenin İzinde' İle Pera Palace'ta

“Geldiğim coğrafyanın topografyası malzeme olarak, sanat serüvenimde çok önemli bir yer tutuyor. Bu coğrafya ile birlikte, maalesef kimliğimizi kaybetmeye doğru gidiyoruz. Politik ve teknolojik hırslar, insan ve doğa arasındaki o duyarlı kültürel dengeyi bozuyor. Bize güven duygusu veren, bizi sarmalayan doğa, parça parça, tarihi ile birlikte elimizden alınıyor. Birçok sanatçı gibi ben de içinde hüzün barındıran bir özlem arayışı içindeyim. Kayıp bir cennetin peşindeyiz hepimiz… Arkaik izlerle yüklü, bir zamanlar ihtişamlı kralların yürüdüğü, sürgün ve göçlerle dolu bir belleğin izlerini sürdüğüm bu yerler yaratma eyleminde, değeri tartışılmaz bir yol gösteriyor. Burada vurgulamak istediğim kendi hikayelerimize sahip çıkmak, deneyimlerimizi taçlandırmaktır. Bu lokal malzemeyi elbette çağdaş bir bakış ile yoğurmak, onu öznel bir alandan evrensele taşımak işin başka bir yanıdır. Bunu sanata ve hayata nasıl baktığımız belirler ancak.”
-Mahmut Celayir – Peykerun Sergi Kataloğu yazısından

Istanbul Concept Gallery ve Pera Palace Hotel iş birliğiyle gerçekleşen sergi 18 Mayıs-25 Haziran tarihleri arasında, Pera Palace’ın eksi ikinci katında yer alan Galata Fuaye‘de her gün saat 11:00-19:00 aralığında izlenebilir.

Mahmut Celayir Kimdir?

1951 yılında Bingöl’de doğan Mahmut Celayir, 1972 – 1976 yılları arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda okuduktan sonra 1976 – 1978 döneminde Eskişehir TV Enstitüsü’nde grafik ve sahne tasarımı eğitimi aldı. 1982 – 1984 döneminde ise İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahne tasarımı alanında çalışmalar yürüttü. 1977 yılından bu yana; Türkiye’de ve yurt dışında gerçekleşen 55 adet kişisel sergisi, 30’dan fazla grup sergisi bulunan usta sanatçı sanat çalışmalarına İstanbul ve Berlin’de devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu