RESİMSANATTAN

Selçuklu Mimarisi’nden Evrensel Barışa!

Ressam Pınar Kanber’in Selçuklu mimarisinde bir bezeme çeşidi olan ‘Mukarnas’ başlıklı sergisi Dedeman İstanbul Otel‘de yer alan PART Gallery‘de açıldı.

Sanatçının aynı zamanda küratörlüğünü yaptığı, Selçuklu mimarisinde bir bezeme çeşidi olan, evrensel barışı ve dengeyi sembolize eden ‘Mukarnas’ başlıklı sergide, Anadolu kervansaraylarının hüzünlü çığlıkları bir kez daha sanatseverlerle buluştu.

Uzun yıllar Anadolu kervansaraylarını araştıran, onların çığlıklarını tuvallerine aktaran Ressam Pınar Kanber, ‘Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda Selçuklu Mimarisi’nde bulunan mistik anlam, geometrik biçimler ve düzenlemeleri tuvallerime aktararak evrensel birlik ve denge düşüncesini sanatseverlere göstermek istedim. Kervansarayların ruhu evrensel barışın ve birliğin izlerini taşıyor. Anadolu’nun kervansaraylarıyla buna dikkat çekmek, farkındalık yaratmak temel amacım’ şeklinde konuştu.

Günümüz kaotik ortamını çok kültürlü Anadolu’nun birleştirici unsurlarıyla bezeyen Pınar Kanber‟in ‘Mukarnas’ sergisi, 3 Ocak 2018 tarihine kadar Dedeman İstanbul Otel‘de yer alan PART Gallery‘de izlenebilir.

Dedeman İstanbul Otel – PART Gallery
Yıldız Posta Cad. No:50 Gayrettepe-İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu