ETKİNLİKLER

Tiyatro Oyunlarından Seçmeler 25 Ekim 2018 Perşembe

GÜNÜN PROGRAMI – SEÇMELER

Mutluyduk Belki Bugüne Kadar

İZMİR, TOY İzmir Ege – 25 Ekim 2018 20:00

“Yakın arkadaşını ne kadar iyi tanıyorsun? Birbirinizden sakladığınız kaç sırrınız olabilir? İyi günde ve kötü günde yanlarında olman yeterli mi? Modern dünyanın arka odaya tıktığı hislerini birileri göz göre göre süpürmeye gelse ne yaparsın? Yedi yakın arkadaş, bir akşam yemeği sırasında günümüzde herhangi bir Stephen King romanı kadar gerilim ve korku uyandırabilecek bir oyun oynamaya karar verir.

İkinci Bahar

BALIKESİR, Balıkesir Lisesi Tiyatro Salonu – 25 Ekim 2018 20:00

İki kuşak var, idealleri, hayalleri çok çalışmak, çok çok para kazanmak üzerine kuran bir genç kuşak ve solmuş çiçeklerin kendine özgü kokuları olduğunu geç de olsa fark etmiş olan diğer kuşak. Yaşamımız anlamını yitirmeye başlayınca, gerçekten ölmeye başlarız ve bunun kaç yaşında olduğumuzla alakası yoktur.

Yaşamaya Dair

TRABZON, Karadeniz Teknik Üniversitesi AKM Salonu – 25 Ekim 2018 20:00

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet tutkusunun yeni ürünü olan “Yaşamaya Dair” adlı müzikli gösterisi, sizler için sahnelenmeye devam ediyor.

Gelin Tanış Olalım

ANKARA, MEB Şura Salonu – 25 Ekim 2018 20:00

“Gelin Tanış Olalım” bir Abdal hikayesidir. Bugünden bir Abdal anlatır hikayeyi… Bu hikaye, her şeyin ateş ve kül olduğu, rüzgarların külleri savurduğu, avuçlarımızın bomboş kaldığı bir kâbusun ortasında sıçrayıp uyandığımızda anlatıldı. Meyline umurumuzu vermediğimiz dünyayı, minnet eylemediğimizi, baş eğmediğimizi kısaca adına insan denen o büyük ummanı anlatır.

Kalp Kalbe 

İSTANBUL, Duru Tiyatro Büyük Salonu – 25 Ekim 2018 20:00

“Aynı iki kişi tarafından tam gaz oynanan 4 kısa komedi…

Dört çift karakter, dört can alıcı an;Jonathan ve Wendy tanışma randevusundadırlar ve daha önce hiç becerememelerine rağmen bu kez bu işi doğru düzgün yapmayı ummaktadırlar;Barrie kadınlara karşı pek ilgili değildir; ama Janet denemeyi bırakmak için bunu geçerli bir sebep olarak görmez; Shelley ve Bobby kokteyllerin içinde boğulurken, boşanmalarını gerçekleştirmek amacıyla İspanya’da tatil yapmaya karar verirler; Angela, uğursuzluk getirdiğine inandığı batıl inançların ortasında, paraşütü andıran gelinliğiyle, üçüncü kez evlenerek, ağabeyi Toby’i dehşete düşürmektedir.

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit

ANKARA, Ankara Sanat Tiyatrosu – 25 Ekim 2018 20:00

“Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden dinliyoruz. Sıkıştıkları tek odalı evde, şehre tutunma mücadelesinde hepsi kendilerince bir yol tutturuyor. Dirmit kız ise durmak bilmeyen merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Onu şehirden korumaya çalışan annesi Atiye, babası Huvat ve abileri Dirmit’in türlü yollarından huylanıyor, ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor!”

Notre Dame’in Kamburu Müzikali

KOCAELİ, Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi – 25 Ekim 20:00

“Oyunda çirkin ve kambur Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun ve Kral’a bağlı komutan Phoebus’un semtte yaşayan Çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını,Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alan danslarıyla göz dolduran Türkçe bir müzikal.

Quasimodo; çirkinliğiyle alay eden ondan korkan halkın içine karışmayan,insanların söylediklerini alay veya lanet saymayan, insanlara duyduğu kini her gün büyüyen biridir.Bir gün Esmeralda ile tanışır ve ona aşık olur.”

Adalet Sizsiniz 

İZMİR, İzmir Sanat  – 25 Ekim 2018 – 20:30

Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın birlikte rol aldığı ve tam adı “Adalet, Sizsiniz (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)” olan oyun, 2012 yılı Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Ümit Denizer’in kaleme aldığı “Adalet, Sizsiniz”in sahne tasarımı ve giysileri ise Metin Deniz imzası taşıyor.

Pişman Olmazsın

İSTANBUL, KATS Sahne – 25 Ekim 2018 20:30

Özdemir Çiftçioğlu’nun yönettiği “Pişman Olmazsın” tiyatro oyunu, 25 Ekim’de KATS Sahne’de izleyiciyle buluşuyor!

“Hayata yeniden başlayabilirsin. Kır zincirlerini hadi, pişman olmazsın!”

Işıltılı Haşereler

İSTANBUL, İkinci Kat-Sahne – 25 Ekim 2018 20:30

İnsanın tüketim krizine dair ironik bir kara komedi…

Sizi iki harika insanla; Jill ve Ollie ile tanıştıralım. Mükemmel çift, kusursuz anne-baba ve Rüya Evleri’nin gözde sakinleri… Ancak her şeyde olduğu gibi, kusursuzluk yolunda da ödenmesi gereken bedeller vardır. Şimdi Jill ve Ollie bu yolda ödedikleri bedelleri anlatacaklar, biz de bir karara varacağız: Jill ve Ollie iyi insanlar mı yoksa kötü insanlar mı? Sonuçta ne derler bilirsiniz: “Cehennem başkalarıdır.”

Buyur Burdan Kaç

İSTANBUL, Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi – 25 Ekim 2018 20:30

“Selim ve İsmail uzun uğraşlar sonu cezaevinden tünel kazıp firar etmiş iki mahkumdur. Kazdıkları tünelin parka çıkacağını düşünen iki kafadar kendilerini yalnız yaşayan iki kadın’ın salonunda bulurlar. Tünelden peşlerine düşen bir polis amirininde eve gelmesi ile olaylar iyice içinden çıkılmaz bir hal alır ve kahkaha tufanı başlar.
Bakalım iki kafadar bu durumdan nasıl sıyrılacak. Devamı oyunda…”

Aşk Halleri: Zuhal Olcay – Burak Sergen

İSTANBUL, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi – 25 Ekim 20:30

Aşk Halleri oyunuyla Zuhal Olcay ve Burak Sergen, ilk kez aynı sahnede…

Dört Mevsim

İSTANBUL, Tatavla Sahnesi – 25 Ekim 2013 20:30

Mutlak aşka kavuşmayı arzulayan ve bunu yalnız birbirlerinde bulabileceklerini düşünen Beatrice ve Adam, eşlerini ve çocuklarını geride bırakarak yeniden denemeye karar verirler. Adam’ın amcasına ait olduğunu söylediği dağ evi, onların girdabına ev sahipliği yapacaktır.  Belki buraya daha önce geldiler, belki de hiç… Veyahutta hep buradalardı zaten. Hiç de yabancı gelmeyen bir mevsim dörtgeni sunuyor Adam ile Beatrice’in hikayesi; sanki biz gibi…

Dönüşüm

ANKARA, CerModern – 25 Ekim 2018 20:30

“Aydınlık giderek azalıyor, gri toprakların, gri gökyüzünün kapladığı bir çöl gibi görünüyor. Her şey gri… Her şey!” (Franz Kafka)
“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.”

Tac’ın Nöbetçileri

İSTANBUL, TOY İstanbul – 25 Ekim 2018 20:30

“Masallar çocuklar içindir. İmparatorluk nöbetçileri için değil!”
Bana her şeyden uzaklaşıp ormanda yaşamak istemeyeceğini söyle o zaman!
1648, Agra. Dillere destan hikayesi ve eşsiz mimarisiyle dünyanın yedi harikasından biri olmuş, aşkın ve cennetin tasviri görkemli yapı Tac Mahal’in doğumuna saatler var. Günün ilk ışıklarında görülmeyi beklemekte. Meraklı gözlerden uzak tutulması için on altı yıl bir duvarın arkasına gizlenmiş, kimsenin neye benzediğini bilmediği bir güzellik. O duvarın önündeyse uçanperonlar, taşınabilir delikler ve kuş sürüleri var.
Bir de Hümayun ve Babür.

Bir Delinin Hatıra Defteri

İSTANBUL, Cafe Theatre – 25 Ekim 2018 20:30

Bir şizofrenin iç dünyasının anlatıldığı “Bir Delinin Hatıra Defteri” oyununu bir de Metin Zakoğlu yorumuyla izlemek için Cafe Theater’da yerinizi alın.
Bir Delinin Hatıra Defteri – (Gogol Hırsız)

Piraye

İSTANBUL, Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi – 25 Ekim 2018 20:30

Türk dilinin en büyük şairi Nazım Hikmet, karısı Piraye’ye 1933’ten 1950’ye kadar, aralıklı olarak hapishanede geçirdiği 17 yıl boyunca yüzlerce mektup yazdı. Bu mektuplar aracılığıyla aşkını, kavgasını, hasretini en duru haliyle Piraye ile paylaştı. Piraye, bu mektupları Nazım’ın Çankırı Hapishanesi’nde kendi elleriyle yaptığı tahta bir bavulda, yıllar boyu sakladı.Nazım’ın zorlu tutsaklık yıllarında hayata tutunmasını sağlayan şey aşkın, kavganın ve hasretin yüreğinde bir bütün halindeki varlığıydı. Usta şair Nazım Hikmet’in yüreğinin bütün gücüyle yazdığı mektup ve şiirlerden oluşan, onun iç dünyasına yapılan bu yolculukta, aşkın, şiirin, müziğin evrensel ve ölümsüz yönüyle tanışmaya ve yüreğinizin kapılarını açmaya hazırlanın.

Kibarlık Budalası

İSTANBUL, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi – 25 Ekim 2018 20:30

17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak.. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını  da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer.

Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda.

Işıklar Söndüğünde

İSTANBUL, Çevre Tiyatrosu – 25 Ekim 2018 20:30

Paşanın tüm ışıklarını keseceğiz!
Sıradan bir banka; onaylanması gereken gizli bir dosya, nasıl bir oyunun içinde olduğunu bilmeyen banka çalışanlarının ve ailelerinin hayatlarını kökünden değiştirecek. Semaver Kumpanya’nın sunduğu bu psikolojik gerilimi, nefeslerinizi tutarak izleyeceksiniz.

Manastır

İSTANBUL, Asmalı Sahne – 25 Ekim 2018 20:30

“Sadece kuşlar ve insanlar uçabilir kuşlar kanatlarıyla insanlar ruhlarıyla.” Terk edilmiş bir akıl hastanesi… altı hasta ve bir bağımlı. Tek başlarına kendi küçük dünyalarında gözlerden uzak ve zararsızdılar. Ta ki “o şey” olana kadar. Bulgar yazar Hristo Boythce’vin yazdığı traji komik oyunun yönetmen koltuğunda Muharrem Uğurlu oturuyor.
MANASTIR; Başrollerini Aydoğan Temel, Arzu Yanardağ, Emel Çetin, İlayda Fidanlık, Osman Ataseven, Sevcan Başaydın ve Muharrem Uğurlu paylaşıyor.

Benimle Delirir Misin?

ÇANAKKALE, TSO Kongre ve Fuar Merkezi İbrahim Bodur Salonu – 25 Ekim 2018 20:30

Necmi Yapıcı’nın yönettiği Benimle Delirir Misin? oyunu, izleyicisiyle buluşuyor..
Kim bilir belki de aşk eski bir yalandı, bütün suç da Adem ile Havva’daydı. Ya da en baştan aşkı bize çok yanlış anlatmışlardı. Bir evlilik ve aşk aranjmanı… Evlilik yeminleri, güzel aşk sözcükleri ile başlayan, evlilik seremonisinden delilik rapsodisine uzanan trajikomik bir süreç.

Küründen Kabare – Seyhan Arman

İSTANBUL, Dada Salon Kabarett – 25 Ekim 2018

Seyhan Arman’ın hayat verdiği Küründen Kabare İstanbul’un yeni gösteri mekanı Dada Salon Kabarett’de!

Azizname 

İSTANBUL, KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi – 25 Ekim 2018 20:30

Aziz Nesin’in öykü ve taşlamalarından, Yücel Erten tarafından sahneye uyarlanan Azizname, yaratıcısının efsane rejisiyle.

Haber: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu