BİR SANATÇI BİR ESERHEYKELSANATTAN

Bir Sanatçı Bir Eser : Mehmet Sümbelli ‘Türkan Şoray’ın Karabasanları’

Heykeltraş Mehmet Sümbelli, geçtiğimiz ay D’art Galeri’de sergilenen ve büyük ilgi gören ‘Türkan Şoray’ın Karabasanları’ eserine Türkan Şoray hayranlığını ve filmlerinden etkilendiği duygularını yonttu.

Mehmet Sümbelli‘nin ‘Türkan Şoray’ın Karabasanları’ adını verdiği bu ahşap yontusu materyal farklılığının uyumu ve plastik değerlerle estetik birleşimin birlikteliği ile dikkat çekiyor. Türkan Şoray filmlerinden izler taşıyan eser, izleyiciyi hem o filmlere götürüyor hem de usta bir sanatçının kurgusuyla disiplinlerarası bir sanat yolculuğuna çıkarıyor.

Sanatçı eseri tamamlama sürecini şöyle anlatıyor: ‘Küçüklüğümden beri Türkan Şoray’ı beğenen biriyim. O’nun filmlerini izlerken üzüntüleri, aşk acıları, sıkıntılı durumları beni çok etkilerdi. Heykelle uğraşmaya başladıktan sonra 28 yıl önce başladığım bir işimde yonttuğum şeyin Türkan Şoray ve filmlerindeki hayatlarla benzerliğini farkettim ve onun üzerine kurgulamam devam etti. Dönem dönem çalışarak en son bu yılın başlarında tasarım ve çalışmamı bitirerek bu heykeli tamamladım.’

Başa dön tuşu