ETKİNLİKLERSERGİ

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Fotoğraf Sergisi – Alberto Modiano “Holokost Simgeleri”

Fotoğraf Sanatçısı Alberto Modiano’nun 2012 yılında Ulus Özel Musevi Okulları ile Polonya Auchwitz’de katıldığı “March of Living” yürüyüşünde belgelediği fotoğraflardan oluşan sergi 23 Ocak 2020 tarihinde 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nde açılıyor.

Modiano, bir zamanlar Yahudilerin yoğun yaşadığı kasabalarda Holokost ile silinen Yahudi izlerinin peşinden gittiği çalışmasında yaşanan zulmü Holokost’tan kalan simgeler yorumuyla sergiye dönüştürdü.

Çalışma İlk kez 2013 yılında Ortaköy Etz A Hayim Sinagogu’nda Holokost Anma töreni sırasında sergilendi. Ardından 2014 yılında Kadir Has Üniversitesinde ve iki kez Ankara’da ve Afsad Fotoğraf Derneği salonunda sergilendi. Fotoğraflardan oluşan video gösterimi ise sayısız izleyiciye ulaştı ve birçok soruya cevap oldu.

23 Ocak Perşembe günü 17.30-19.30 arasında gerçekleşecek açılışta daha önce Müze’de gösterilen ve Rodos Başkonsolosu Selahattin Ülkümen’in kurtarmış olduğu Yahudileri ve bir tanığı konu alan filmin 13 dakikalık bir özeti de gösterilecek .

Sergi, 14 Şubat 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu