ETKİNLİKLERSİNEMA & FİLM FESTİVALİ

62. Selanik Film Festivali Başladı

62. Selanik Uluslararası Film Festivali, Venedik Altın Aslan ödüllü, yönetmenliğini Audrey Diwan’ın üstlendiği L’Evénement filminin gösterimiyle başladı.
4 Kasım – 14 Kasım 2021 tarihleri arasında 197 ulusal ve uluslararası film izleyiciyle buluşacak. Etkinlik bu yıl “In the Cut: Editing and its Secrets” adlı özel bir bölüm düzenliyor.

62.  Selanik Uluslararası Film Festivali, Venedik Altın Aslan ödüllü, yönetmenliğini Audrey Diwan’ın üstlendiği L’Evénement adlı filminin gösterimiyle başladı. 4 Kasım – 14 Kasım 2021 tarihleri arasında 197 ulusal ve uluslararası film izleyiciyle buluşacak. Etkinlik bu yıl “In the Cut: Editing and its Secrets” (Kesimde: Kurgu ve Sırları) adlı özel bir bölüm düzenliyor. Bu özel bölümde 9 ulusal ve uluslararası kurgucu Selanik’e gelerek mesleki deneyimlerini aktaracak, ustalık sınıfları ve çalışma atölyeleri yapacak.

Dokuz usta kurgucu arasında şu isimler yer alıyor: Yorgos Mavropsaridis, Raul Mora, Anne Osterud, Janus Billeskov Jansen, Roland Vajs, Claire Atherton, Giannis Halkiadakis, Lambis Haralambidis, Panos Voutsaras.

in-the-cut

Yorgos Mavropsaridis’I The Favourite (Yorgos Lanthimos) filminden tanıyoruz.

Lambis Haralambidis, usta Theo Angelopoulos’un filmlerinin kurgusunu yaptı. Aynı zamanda Angelos Frantzis’in yönettiği gişe hasılatı kıran Eftyhia filmini de kurguladı.

the-favouriteThe Favorite (Yorgos Lantimos/2018)

Francis Ford Coppola’nın iş arkadaşı, üç kurgu ve ses miksajı Oscar ödüllü, çağdaş sinemanın en büyük kurgucularından biri olan Walter Murch, etkinliğin özel yayınına katkıda bulundu.

Anthony Hopkins’e en iyi erkek oyuncu ve Florian Zeller’e en iyi uyarlama senaryo Oscar’ı getiren The Father’ın kurgucusu Yorgos Lamprinos’ta Selanik’te olacak.

Another Round (Thomas Vinterberg/2020)

Danimarkalı ünlü ikili Anne Osterud ile Janus Billeskov Jansen, en iyi yabancı film Oscar’ını alan Another Round’un (Thomas Vinterberg) kurgusunu gerçekleştirdiler.

Netflix’in en sevilen dizisi La casa de papel’in kurgucusu Raul Mora, en çok izlenen TV dizilerinin ortak kurgu tekniklerini açıklayacak.

the-fatherThe Father (Florian Zeller/2020)

Belçika sinemasının öncüsü Chantal Akerman ile birlikte 30 yıl çalışan Claire Atherton, sinema ve görsel sanat yolculuğunu anlatacak.

Sırp kökenli Amerikalı Roland Vajs, Martin Scorsese, Ang Lee, Michael Moore ile birlikte yaptığı çalışmalardan söz edecek.

Despo Maroukalou

Kiss Forever (Loukia Alavanou/2010)

Film Forward bölümünün özel saygı bölümünde Yunanlı Loukia Alavanou’nun Bananaland (2017), Kiss Forever (2010), Merciful, Wondreful (2013) Put Your Loving Hand Out (2009), The Green Room (2016), Wishing Well (2005) filmleri yer alıyor.

A Clocwork Orange (Stanley Kubrick/1971)

FOCUS ON EDITING BÖLÜMÜ

Focus on Editing (Kurguya Odaklanmak) bölümünde A Clocwork Orange (Stanley Kubrick/1971), Muriel or the Time of Return (Alain Resnais/1963), My American Uncle (Alain Resnais/1980 The Wild Bunch (Sam Peckinpah/ 1969), Alleluia (Fabrice Du Wetz/ 2014), Solaris (Andrei Tarkovsky/1972), Mirror (Andrei Tarkovsky/1975), Out of Sight (Steven Soderbergh/1998) filmleri programda yer alıyor.

Solaris (Andrei Tarkovsky/1972)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı