SANATTAN

Ah Bu Paranın Gözü Kör Olsun!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin İtalya ziyareti sırasında, İtalyan yetkililer muhafazakar misafirlerinin görmemesi için çıplak heykelleri kapattı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile İtalya Başbakan Matteo Renzi arasında Capitolini Müzesi’nde gerçekleştirilen görüşmeye, müzedeki heykellere uygulanan sansür damgasını vurdu.

Corriere Della Sera gazetesinin haberine göre, basın açıklaması öncesi iki lider müzelerin bir kısmını birlikte gezdi. İtalyan yetkililer, Ruhani ve beraberindekilerin görmemesi için, çıplak heykellerin hepsini beyaz karton kutularla kapattı. Gazete bu ‘önlemi’, ‘İran Cumhurbaşkanı ve Renzi’nin buluşmasında, olağanüstü edep tedbirleri’ sözleriyle eleştirdi.

KUTULANAN HEYKELLER 1

Olağanüstü Edep Tedbirleri

İtalya, İran heyetinin talebi üzerine her zaman uyguladığı bazı unsurlarda değişiklik yaptı. İtalyan basınına göre, hem Cumhurbaşkanı Mattarella ile yenen öğle yemeğinde, hem de Başbakan Renzi ile bir araya gelinen akşam yemeğinde sofraya şarap konmadı. Yine İran, İtalyan tarafındaki erkeklerin, heyetlerindeki kadınların ellerini sıkmamaları uyarısında bulundu.

Çıplak heykellerin kapatılması gibi bir taleplerinin olmadığını belirtmesine rağmen İtalya’da 17 milyar avro’luk 17 anlaşma imza atan İran öncüsü , “Bizi rahat ettirmek için her şeyi yapan İtalyanlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İtalyan Yönetimine Eleştiriler: ‘İtalya bu kadar düştü mü?’

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ziyareti sırasında Kapitolin Müzesi’nde kadın tanrıça heykellerini gizleyen İtalyan yönetimi de tepkilerle karşı karşıya kaldı.

Merkez sağ parti Forza İtalya milletvekili Daniele Capezzone; “İtalya, İran’In karşısında utanç verici biçimde eğildi” ifadeleri kullanılırken, “İtalya bu kadar düştü mü?” dedi.

Sağcı milletvekillerincen Fabio Rampelli; “Heykelleri gizlemek Batı kültürüne saldırıdır, kültürel miras bakanı tarafından açıklanması gerekir” şeklinde konuştu.

Il Giornale gazetesi, “Ruhani Renzi’nin maskesini düşürdü, çıplak heykellerin gizlenmesini kendisinin talep etmediğini söyledi. Gerici Renzi, İtalya’yı tüm dünyaya rezil etti. Batı’nın binlerce yıllık kültürünü İslam’a ezdirdi. Bu, hem İtalya hem de Batı kültürüne büyük bir tokattır” ifadelerini kullandı.

Muhalefetten bir diğer milletvekili Barbara Saltamartini, “Sanırım hükümetimiz, köklerimiz ve tarihimizden utanıyor. Bari kadın bakanlarımızın başlarını da örtselerdi. Şimdi sanat eserlerimize başörtüsü mü takmak zorundayız?” diye konuştu.

Ünlü komedyen Maurizio Crozza ise son skecinde bu konuyu ele alarak Ruhaniyi eleştirdi ve “Biz gerçekten 21’inci yüzyılda mıyız? Çıplak insan vücudundan utanan bir adam (Ruhani), belki de kendi vücudunu görmemek için karanlıkta işiyordur” ifadelerini kullandı.

Muhalif kanattaki Cumhuriyet Senatosu Başkan Yardımcısı Maurizio Gasparri ise konuyu Senato’ya taşıyarak, “Bu, İtalyan otoriteler tarafından emredilmiş, kendi ülkesinde idam cezaları verdiren, özgürlüğü ve İsrail’in varlığını tehdit eden ve bu ihlallerine tolerans gösterilen, ödüllendirilen bir kişiliğin yararına yapılmış kültürel bir fahişelik jestidir” diye sert eleştirisini dile getirdi.

Eleştirilerin dozunun artması üzerine açıklama yapan Kültür Bakanı Dario Franceschini, ne kendisinin ne de Başbakan Renzi’nin heykellerin gizlenmesi konusunda bilgisinin olduğunu söyleyerek, bu tedbirin doğru olmadığını, böyle önemli bir yabancı konuğun duyarlılıklarına karşı başka yollar bulunması gerektiğini söyledi.

Heykelleri gizleme emrini ise başbakanlıkta törenlerden sorumlu bir müdürün verdiği belirtiliyor.

KUTULANAN HEYKELLER 2

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı