SANATTAN

“Bağlanma” kavramını sorgulayan sergi!

Ayşen Urfalıoğlu’nun yedinci kişisel sergisi “Bağlanma” adas.ist’ de açıldı. Sanatçının son beş senedir üzerinde çalıştığı ve ilk kez sergilediği seçki, bağlanma ve ayrılma kavramlarını kişisel geçmişi üzerinden sorguluyor.

Canlı olmanın doğası gereği, yaşamın bağlanmalar ve ayrılmalardan ibaret olduğunu savunan ve bağlanma ilişkilerini nesneler üzerinden kuran sanatçı Ayşen Urfalıoğlu, geçmişten aldığı referanslarla işlerini oluşturuyor. Bağlanma kavramını, farklı bakış açılarıyla inceliyor ve düşüncelerini biyolojik, psikolojik, sosyolojik içeriklerle somutlaştırıyor.

Sanatçı; koklama, dokunma, duyma, görme gibi duyuların uyaranlar olmadan hissedilemeyeceğini ve duyuların bir varlık belirtisi olduğuna işaret ediyor. İplikleri örerek oluşturduğu yerleştirmelerini, molekül ve hücre görsellerini yorumladığı tuval ve kağıt işlerini, bağlanmaya atıfta bulunduğu elbise yerleştirmesini ilk kez topluca bir arada gösteriyor.

Duyuların gerçek bir varlık belirtisi olduğu kanaatini belirten Urfalıoğlu; serginin çıkış noktasını ‘Duyularımız ve algımız gelişip genişledikçe bilgimiz genişler. Bu sarmal giderek genişleyen bir formda ve sanki sonsuz bir döngüde devam eder. Duyularımız algılarımıza, algımız bilgimize bağlıdır.’ şeklinde anlattı.


İzleyiciyi duyularına, duygularına ve varlığına bağlayan bu sergiyi adas.ist‘de 2 Şubat 2020 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

adas.ist
Seyrantepe Mah. Çalışkan Sok. No: 33
Seyrantepe İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu