ETKİNLİKLERKONSER & MÜZİK FESTİVALİMÜZİKSANATTAN

Barış Manço, aramızdan ayrılışının 21. yılında anılacak.

7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan Barış Manço, aramızdan ayrılışının 21. Yılında çeşitli etkinliklerle anılacak.

Büyükçekmece Belediyesi tarafından 31 Ocak 2020 Cuma saat 20.00’da AKM Bedia Muvahhit Gösteri Salonunda Kurtalan Ekspres konseri düzenlenecek.

Kadıköy Belediyesi tarafından Barış Manço için 1 Şubat 2020 saat 20.00’da Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde Kurtalan Ekspres konseri düzenlenecek.

Her yıl olduğu gibi Kadıköy Moda’da bulunan Barış Manço Müzesi, Barış Manço severler tarafından ziyaret edilecek.

2 Şubat 2020’de her yıl olduğu gibi Barış Manço sevenler, Barış Manço Vapuru ile Kanlıca’ya Barış Abi’lerini anmaya gidecekler.

10 Şubat 2020 İzmir Konak Belediyesi tarafından düzenlenecek olan etkinlikle Barış Manço anılacak.

Barış Manço Kimdir?

2 Ocak 1943’te Üsküdar’da dünyaya gelen Barış Manço, önce Galatasaray Lisesi’ne başladı. Sonra okul değiştirerek Şişli Terakki Lisesi’nde ortaöğretimini tamamladı. Anadolu Rock efsanesi Manço, yükseköğrenimi Belçika Kraliyet Akademisi’nde “resim-iç mimari-grafik” alanında tamamladı.

Müzikle lise yıllarında ilgilenmeye başlayan Barış Manço çeşitli gruplarda yer aldıktan sonra onuncu plağı “Dağlar Dağlar” ile büyük ses getirdi. Bu çalışma aynı zamanda ona Altın Plak ödülünü de getirecekti. 1971 yılında “Kurtalan Ekpres” grubunu kurdu. İlk klibini 1973’te, “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1975’te ilk albümü “2023”ü yaptı. 1978’de Lale Manço ile evlendi, Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.

Müzisyen kimliğinin yanında 1988 yılının Ekim ayında “7den 77’ye” adıyla TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir program hazırlamaya başladı. 1998 yılında 370. kez yayımlanan program önemli bir rekora imza attı. “Adam Olacak Çocuk” ile çocukları ekranlara taşıdı. “Ekvator’dan Kutuplar’a” isimli programıyla dünyanın farklı noktalarına ulaştı.

Haber: Nasuh Bektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu