SANATTAN

Bedri Baykam ve Denizhan Özer 56. Venedik Bienali’nde

Bedri Baykam ve Denizhan Özer’in enstalasyonları 9 Mayıs 2015’te açılacak olan 56. Venedik Bienali’nde, Palazzo Loredan dell’Ambasciatore’da sergilenecek.
ULUSLARASI sanatçı birliği Nine Dragon Heads ile birlikte ‘Jump into the Unknown’ başlığıyla bienale katılan Baykam ve Özer, uzun yıllardır grubun uluslararası projelerinde yer alıyor. Venedik Bienali’nde merkez mekan haricinde düzenlenecek ana etkinlikler arasında yer alan ‘Jump into the Unknown’a değişik ülkelerden 26 sanatçı katılıyor.
Baykam’ın Boş Çerçeve (EmptyFrame) isimli serisi, 2013 yılında New York’ta the Proposition Gallery’de sergilenmiş ve büyük ilgi uyandırmıştı. Baykam, Marcel Duchamp’ın hazır-yapım kavramının ‘10. kuşak’ sanatçılar tarafından sürekli ve sıkıcı sömürüsüne karşı çıkarken, artık bizi kuşatan nesnelerin değil, uzamın sunduğu her an değişken kompozisyonları canlı izleme zamanının geldiğini savunuyor. Boş Çerçeve’yi uluslararası bir reklam kampanyasıyla ilk önce New York’ta tanıtan Baykam’ın Venedik’te yer alacak olan çerçevesi ise, bir yüzü klasik sanata, diğer yüzü bugüne dönük “EmptyFrame/Fast Forward History” başlıklı yeni bir yorum.
GERÇEK YAŞAM ÖYKÜLERİ
Denizhan Özer’in İngiltere’ye kaçan mültecilerin gerçek yaşam öykülerinden derleyerek oluşturduğu ve ülkeye ilk girişte fişlendikten sonra kendilerine verilen belgelerin metal baskılarından oluşan değişken boyutlu enstalasyon, bilinmeyen bir durumla karşılaşan insanların hikayesini anlatıyor. Daha önce Londra’da A Foundation Rochelle School’da ve İstanbul’da Piramid Sanat’ta gösterilen yapıt, özne ve iktidar arasında gelişen sosyal adalet kavramını göç teması üzerinden aktarıyor.
1995 yılında Güney Kore’de Park Byoung tarafından kurulan Nine Dragon Heads, 20 ülkeden sanatçılarla birlikte çevresel ve sosyolojik dünya konularına multimedya ve kavramsal sanat üzerinden çözümlemeler arıyor.
(Aydınlık Gazetesi)
Başa dön tuşu