SANATTAN

Bir Yıkımın Öyküsü: ‘Kasaba – Aksu Elleri Göç Eyledi’

2020 Ağustos ayında sel felaketine uğrayan Dereli ilçesinin sel bahane edilerek hızlı bir şekilde kamulaştırılıp, yedi gün içinde kentsel dönüşüm gerekçesiyle dümdüz edilmesini anlatan ‘Kasaba – Aksu Elleri Göç Eyledi’ isimli belgesel festival yolculuğuna hazırlanıyor.

‘Kasaba – Aksu Elleri Göç Eyledi’ isimli belgesel, evlerinin yıkımıyla beraber mağdurların yaşadıkları büyük psikolojik çöküşe ve göçün yarattığı büyük trajediye odaklanırken, kasaba insanının tepkisizliğinin ardına da düşüyor.

Netflix, En Çok İzlenen 5 Orijinal Dizisini Açıkladı

“Örgütlenememiş Bir Kalabalık Daima Kaybedecektir”

Kendisiyle görüştüğümüz belgeselin yönetmeni Ulaş Karakaya kısaca belgeseli şöyle anlattı:
“Belgeseller genel olarak geçmiş odaklıdır. Biz bu belgeseli yaparken şimdiyi ve o anı anlattık. Bu açıdan önemli bir toplumsal işlevi yerine getirdiğimizi söyleyebilirim. Tarih not düşmek ya da tarihe tanıklık etmek; ikisi de var bu belgeselde. İnsanlar evlerini terk ederken oradaydık. Kadınların gözyaşları ile evlerinin yıkılışını izlerken oradaydık. Eşyalarını toplamasına bile müsaade edilmeyen insanların haykırışlarını duyduk; çocukların bisikletlerini alamayışlarını gördük, oradaydık. Burada bir insanlık dramını anlatırken ileride bu durumla karşılaşması muhtemel insanlara bir iz bırakmaya çalıştık. Amacımız bir dramın üzerine çöreklenmekten, ajite etmekten ziyade bu sorgusuz teslimiyetin nedenlerini ortaya koyabilmekti. Örgütlenememiş bir kalabalığın daima kaybedeceğine ve örgütlü bir mücadelenin daima kazanabileceğini gösterebilmekti. Çünkü Sulukule, peşinden Sur ve en son Dereli halkı bu kültürel yıkıma ve bellek kaybına maruz bırakıldı. Bunun önüne geçilmesi için bir çoban ateşidir. O yüzden önemlidir.”

Pandemi Sürecinde Dizi İzleme Alışkanlıkları Değişti

“Kasaba – Aksu Elleri Göç Eyledi”

Çekimleri ve kurgusu yaklaşık  6 ay süren belgeselin yönetmenliğini Ulaş Karakaya, görüntü yönetmenliğini Mesut Aydın, İngilizce alt  yazı çevirilerini Lale Smith‘in yaptığı belgeselin süresi 30 dakika.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı