SANATTAN

Bu oyunun “duvar”dan başka kazananı yok!

Bağımsız bir sanat alanı olarak dört yıldır sayısız sergi ve etkinlik gerçekleştiren Space Debris, yeni sezona Burcu Pek küratörlüğünde gerçekleşecek olan “Duvar – Kâğıt – Makas” isimli sergisiyle OrjinSanat’ta başladı.

Sanatçılar Ali Bilge Akkaya, Furkan Çakmakçı, Kıymet Daştan, Ali Demirtaş, Enis Malik Duran, Beste Kopuz, Christina Kouzeli, Volkan Parlak ve Arek Qadrra‘nın katılımıyla gerçekleşen sergi, yaşam alanlarımızın hatırı sayılır bir enerji ve kaynak israfıyla yaşanması zor, kaotik bir düzene evrilmesinin yarattığı bireysel travmalar üzerine yoğunlaşıyor ve kalabalık kentlerdeki sıkışmışlık ve yabancılaşma hissinin meydana getirdiği ruhsal gedikleri açığa çıkarıyor.

Adını görece basit kararlar üzerindeki belirleyiciliğiyle bilinen “Taş Kâğıt Makas” oyunundan alan sergi, sonsuz görünen seçeneklerin kıtlığını eleştiriyor. Aşırı nüfus artışının ve modernleşmenin sonucu olan kentleşmenin, bireyi karşı karşıya getirdiği zihinsel ve fiziksel duvarlara atıfta bulunuyor. Bu oyunun “duvar”dan başka kazananı yoktur çünkü elzem olan odur. Kâğıt onun üzerinde, taş da onun içerisinde eriyip gider. Hem zarardan koruyandır, hem yarardan alıkoyan. Alan yarattığı kadar engel de teşkil eder. Sonsuz dönüşüm içinde olan oyun alanlarımızın vazgeçilmeyen öğesidir ve bizim, onun üzerindeki söz hakkımız çoğu zaman sınırlıdır.

Sergiye konu olan bireysel tecrübelerin alt katmanındaysa homojenleşen kent yaşamındaki gelecek algısının muallaklığından kaynaklanan ve henüz oluşum sürecini tamamlayamamış toplumsal bir travma yatmaktadır. Duvar – Kâğıt – Makas bu sebeple toplumun ve kamusal alanların akıbetinde rol oynayan karar mekanizmalarıyla toplum arasındaki uçuruma dikkat çekmekte ve yaşanan dönüşümü gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.

Sergi, 15 Aralık 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Space Debris
Eski Büyükdere Cad. No:27, Kat: -2
Maslak- Istanbul

Giriş ücretsizdir.

Oğuz Kemal Özkan/ KitaptanSanattan.com 21.10.2018

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı