ETKİNLİKLERSERGİ

Büyükdere35, Ege Subaşı’nın ‘Boşluk’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor

1Duvar Sergileri kapsamında Büyükdere35, 1 Ekim – 1 Kasım 2021 tarihleri arasında Ege Subaşı’nın ‘’Boşluk’’ başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Ege Subaşı, üretimlerini öz farkındalık, kimlik ve benlik kavramları üzerine temellendirerek insan ruhundaki varoluşsal parçaların arayışını sorgulamaya çalışıyor. Oluşum süreci boyunca kimlik ve benlik pek çok dış etkenden etkilenebilir fakat her insanın sahip olduğu özgün bir parça vardır. İnsan ruhu ve karakterindeki muğlaklığın sebebi, ona yabancılaşmasından kaynaklanmakta ve bu yabancılaşmanın da etkisi ile imgeler bulanık ve silik gözükmektedir.

1Wall için hazırladığı projede sanatçı, benlik kavramını hüsran kavramıyla birlikte ele alıyor. Adam Phillips’in ‘Hüsran Üzerine’ metninden referanslar alan sanatçı için hüsran, kimi zaman içinden çıkmak için çabalanan kimi zamanda tam ortasında olduğunun fark edilemediği bir süreç. Bu duygu sebebiyle, birey içinde hissettiği boşluk ve kayıp şeyin ne olduğunun bilinmezliği gerçeğiyle de yüzleşme yaşar. Bu kavramların içimizde yarattığı kaybolmuşluk duygusu ve eksik olan şeye duyulan özlem kendini belli eder.

Mekansız bir atmosfer ile figürün boşlukta savrulduğu hissini uyandıran sanatçı, bu savruluşun bireyin hem kendine hem de içinde bulunduğu ortama yabancılaşmasının bir sonucu olduğunu vurgular.

Büyükdere35
Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B
Tophane – Beyoğlu/İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu