ETKİNLİKLERSERGİ

Contemporary Istanbul Vakfı mekanı Cocoon’da ilk sergi

"Kozayı Örmek"

Contemporary Istanbul Vakfı, Büyükyalı Fişekhane’de bulunan mekânı Cocoon’da sanat, kültür ve eğitim faaliyetlerine başladı.
Art On İstanbul Sanat Galerisi iş birliğiyle hazırlanan Kozayı Örmek, 21 Temmuz – 21 Eylül 2020 tarihleri arasında Cocoon’da…

Contemporary Istanbul Vakfı, Büyükyalı Fişekhane’de bulunan mekânı Cocoon’da sanat, kültür ve eğitim faaliyetlerine başladı. Art On İstanbul Sanat Galerisi iş birliğiyle hazırlanan “Kozayı Örmek”, İstanbul’un kültürel mirasında özel bir yeri olan Fişekhane’nin yaratıcı dönüşümünü kutlarken, kültür-sanat haritasına eklenen bu yeni adrese coşkulu bir karma sergi ile ¨Merhaba¨ diyor. 21 Temmuz – 21 Eylül 2020 tarihleri arasında izlenebilecek sergide, farklı kuşaklardan sanatçıların heykel, yeni medya, fotoğraf, resim, rölyef gibi medyumlardaki eserleri yer alıyor.

Serginin ismi, “Kozayı Örmek”, yaşamın her daim yeniden inşa edilebileceğini ve dönüşmek için insanın kendi ile baş başa kaldığı zamanın, kurduğu yuvanın önemini işaret ediyor. Sergide yer alan eserler, sanatçıların üretme sürecinde kapandıkları kozadan nasıl bir sonuçla çıktıklarını ve kendi zamanlarının tanıklığını nasıl üstlendiklerini örnekliyor.

Tarihi dokunun çevresinde şekillenen bu modern mahallenin ilk çağdaş sanat sergisi Kozayı Örmek, yeni yerleşimlerin ve başlangıçların yapıldığı bu özel zamanlara eşlik ediyor. İzleyicinin çağdaş sanatla randevusu, kendiyle baş başa kalarak, yakınlarıyla buluşarak, bilgileneceği, paylaşacağı bir yaratıcı alan yaratmak üzere kurgulandı. 16 sanatçının 70’’e yakın eserle yer aldığı sergi, mekânın kendine has özelliklerinin korunduğu yerleştirme ile izleyici için çağdaş sanatın tarihi dokuyla birlikte sunulduğu eşsiz bir buluşma ortamı sunuyor.

Büyükyalı sakinleri, Cocoon’la birlikte sanatın dinamik yapısından ilham alarak farklı sanat formları ve yorumlarıyla tanışacak, sanat eserinin yolunu yaşam alanlarıyla kesiştirebilecek. Art On İstanbul’un deneyim ve danışmanlığından faydalanabilecekleri bu iş birliği sayesinde evlerine özgün sanatçıların eserleriyle değer kazandırabilecekler. Kozayı Örmek, değişen yaşam biçiminin insanlığı her yönden kuşattığı bir zamanda, durup gözlemlemenin, zihni aktif tutmanın ve öğrenmenin ne kadar anlamlı olduğunu hatırlatmak üzere izleyici ile buluşuyor.

Sanatçılar:
Ahmet Çerkez, Ahmet Elhan, Burcu Erden, Eda Soylu, Elif Kahveci, Erman Özbaşaran, Evren Sungur, Işıl Kapu, Lütfullah Genç, Mithat Şen, Oddviz, Olcay Kuş, Olgu Ülkenciler, Onur Mansız, Sencer Vardarman, Ülgen Semerci

CIF by Cocoon: Kozayı Örmek Sergisi
Ziyaret günleri: Çarşamba-Pazar | 11.00-20.00

*Sağlık önlemleri kapsamında galeri mekânımız her gün dezenfekte edilmekte olup ziyaretçilerin maske takmaları ve sosyal mesafelerini korumaları zorunludur.

Contemporary Istanbul Vakfı Hakkında

Contemporary Istanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı (CIF) gücünü geçmişteki deneyimlerinden ve genç sanatseverlerden alıyor, sanatın gelişmesine ve yayılmasına destek olmayı, paylaşımcı ve katılımcı bir yaklaşımla geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor.

Vakıf, sürdürülebilir, kaynakları ihtiyaca göre doğru kullanan, yereli besleyen, geleceğe yatırım yapan bir sistem oluşturmayı hedefliyor. Eğitim, araştırma, sergi, yayın gibi konu başlıkları altındaki projelerin hayata geçmesi için yerel ve uluslararası kurumlarla işbirlikleri gerçekleştiriyor.

Fişekhane Hakkında

Eskiden savaş malzemesi üretilen bir Fişek Fabrikası iken yeni kimliği ile Fişekhane, İstanbul’un kültür ve sanat haritasına yön veriyor. Fişek Fabrikası diğer adıyla Fişekhane, savaşlarla dolu bir dönem olan 19. yüzyılın ilk yarısında, Osmanlı Devleti’nin ve ordusunun modernleşme çabalarının

göstergelerinden biri olan Fabrika-i Hümâyûnu” bünyesindeki önemli yapılardan biri olma niteliğini taşıyor. Endüstriyel kimliğiyle kentin geçmişinde çok özel bir yere sahip olan ve yüz yılı aşkın süredir kamunun kullanımına kapalı kalan bu tarihi yapı, Büyükyalı projesiyle, dünya standartlarında bir restorasyon çalışmasıyla yeniden yaşama kazandırıldı.

Özgünlüğü korunarak, büyük bir hassasiyetle restore edilen ve günün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden işlevlendirilen Fişekhane, 19. yüzyıl mimarisinden izler taşıyan tarihi atmosferiyle, ziyaretçilerini büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı