ETKİNLİKLERSERGİ

Duygu Aydoğan, ‘Kapsül’ İle Büyükdere35’te

Duygu Aydoğan’ın “Kapsül” isimli sergisi, Büyükdere35’te 2 Aralık – 31 Aralık tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Duygu Aydoğan’ın üretim pratiğinde yer alan epoksi heykeller ve resimleri, insan olmanın fiziki sınırlarını ve psikolojik katmanlarını sunduğu bir arayışa dönüşüyor. Epoksi içine koyulup dondurularak sabitlenen heykeller insanlığın gelecek yüzyıllardaki çağdaş fosili gibi bir izlenim sunuyor. Günümüzde nadiren insanların kendisini gelecekte uyanmak üzere kapsüllerde dondurduğu, uyutularak bekletildiği bilimsel çalışmalar bulunuyor. Duygu Aydoğan ise dönüşmekte ve evrimleşmekte olan insanlığın patetik durumuna dair bir saklama, insanı arşivleme gibi görsel dokümantatif bir üretim modeli güdüyor. Rölyef gibi izlenebilecek eserlerde insan heykelleri, bedenin çeşitli parçaları parlak, yoğun kıvamlı bir malzeme olan epoksi içinden izleniyor. İnsanın yarına taşınma isteği yanında kendisini dondurarak gelecekte uyanma hissi aslında ölüm ve diriliş bağlamında çarpıcı bir tezatlık yaratıyor.

İnsanı odağına alan “Kapsül” sergisi, canlı-cansız mefhumu üzerinden geçmiş-bugün ve gelecek ekseninde insanın gelecek tahayyülleri arasında değerlendiriyor. Sergi insanın benmerkezciliğinden, metamorfozundan yola çıkarak çağdaş bir paleontolojik araştırmaya dönüştürüyor.

İnsana ve dünyaya dair izlerin dondurularak heykeller üzerinden sunulduğu tarihsel ve anıtsal görsel araştırmalar, anıların bir izine bürünerek insanlığın bir gelecek düşünü sunuyor.

Büyükdere35
Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B
Tophane – Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu