ETKİNLİKLERSERGİ

Ecem Yüksel’den ‘Sıcak Bir Karşılama’

Kairos Gallery, Ecem Yüksel’in “A Warm Welcome / Sıcak Bir Karşılama” başlığını taşıyan ilk solo sergisine 24 Ocak – 11 Mart 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Ecem Yüksel‘in ilk solo sergisi, serginin başlığından hareket ederek izleyiciye sıcak bir davette bulunuyor. Yüksel’in üretimlerinde odaklandığı oyun ve izleyicilere olan yaklaşımı taraf olmak ve taraf tutmak eylemleri arasında ince bir sınır çiziyor. Sanatçı sergisinde, yoğunlaştığı plastik arayışların devamı niteliğindeki üretimlerini heykel ve resim gibi geniş bir medyum aralığında ve zengin renk yelpazesinde bir araya getiriyor.

“A Warm Welcome / Sıcak Bir Karşılama”, 24 Ocak – 11 Mart 2023 tarihleri arasında salı-cumartesi 12:00-19:00 aralığında ziyaret edilebilir.

Açılış
24 Ocak Salı
18:00 – 20:00

Kairos Gallery
Asmalı Mescit Mh. Meşrutiyet Cd. No:61 K:2
Beyoğlu – ISTANBUL

“Tüm martılar, suratlar, sesler, renkler her biri akıp gidiyor gibi gözükse de zamandan ufak durağan kesitler alıyor gibiyim. Sence o durduğum birkaç sene gördüklerime de bir kaç saniyelik durma şansı veriyor mudur:
Ya gördüğüm ile çizdiğim arasında bilmeden bir bağ kuruyorsam… Bu denize her baktığımda algımdan şüphe etmeyip aslında görme biçimlerimizden şüphe duyuyorum. Sen renklere kapıl büyülen diye değil o kayaların pembe tonu. Tam da o tonda o kayalar, yeşil sular vuruyor üstlerine. Çünkü belki de ikiliklerle dolu olmak zorunda değil tüm bu manzara, nasıl ki nehir gibi akıyor sözcüklerimiz, hislerimiz, rüyamda bana fısıldayarak söylediğin şarkılar ve kimsenin gülmediğini düşündüğümüz minik kum yazıları, önümdekiler de sürekli akıyor. Her bir renk bir diğerine yer veriyor günün farklı saatlerinde, Suomenlinna ile ilgili değil bu bizimle ilgili. Zaten seyahat etmek (travel) de bir zulüm biçimi değil mi eğer seyahat sadece bir yerden diğerine bedenini sürüklemek ise?”

-Mine Kaplangı

Ecem Yüksel Kimdir?

1989 yılında Zonguldak’ta doğan Ecem Yüksel, 2016 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümünden mezun oldu. İşlerinde manzaralara, figürlere ve bunların etrafındaki ve içindeki canlıların ve objelerin anlık görüntülerine odaklanır. Kolay ulaşılabilen imajları değiştirmeyi, kendi görme biçimini oluşturmayı hedefler. Seyirci olmak, izlemek, taraf tutmak gibi kavramlar üzerine düşünür ve işlerinde bu kavramların anlık görüntülerini irdeler. Resim yapmanın birçok farklı tekniğiyle çalışan sanatçı bunun yanında pratiğinde heykel, baskı çeşitleri, sanatçı kitaplarını da barındırır.
Sanatçı, Türkiye ve yurtdışında projeler, fuarlar, karma sergilerde yer aldı. Şu an İstanbul’da yaşıyor ve üretiyor. Resim yapıyor, sanatçı kitapları ve yeni projeleri için çalışmaya devam ediyor.

Şiddet Ve Korku Temalı Diziler Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu