SANATTAN

EN ÜNLÜ 10 GRAFFİTİ SANATÇISI VE ESERLERİ

Görsel sanatların rock and roll’u olarak adlandırılan Graffiti Sanatının en çok bilinen ve dikkat çeken 10 eseri…

Graffiti, genellikle kamuya açık olarak, bir duvara ya da başka bir yüzeye karalanmış, yasal ya da yasa dışı olarak çizilmiş yazılardır. Graffiti sanatçıları,  bu özgürlükle kamuya açık alanlarda hem muhalif hem dikkat çeken eserler üretmişlerdir. İşte bu eserlerden en çok bilinen 10 tanesi karşınızda:

#10 The Giant of Boston

Location: Dewey Square Park in Boston, Massachusetts, United States

Artist: Os Gemeos

Year: 2012

The Giant of Boston (2012) - Os Gemeos
Boston Çağdaş Sanat Enstitüsü’nün bir parçası olarak üretildi.

#9 Robbo Incorporated

Location:Regent’s Canal in Camden, London, England

Artist:King Robbo

Year: 1985

Robbo Incorporated, Camden Canal (1985)

King Robbo veya John Robertson, bir İngiliz grafiti sanatçısıydı. 1985’te Londra Demiryolları Polis Teşkilatı’ndaki bu duvar yazısı çalışmasını Camden’deki Regent’s Canal’ın yanında bir duvara boyadı. Yıllar geçtikçe Londra’daki en eski grafiti haline geldi. Zamanla, Kral Robbo’nun yarattığı tüm eserler Londra dışındaki tren ve duvarlardan yetkililer tarafından çıkarıldı. Bununla birlikte, 2009 yılında, ünlü İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, bu grafitilerin çoğunu boyayarak yok etti. Bu Banksy ve King Robbo arasındaki bilinen grafiti savaşını başlattı. 2011 yılında John Robertson, kendisini komaya sokan bir kafa travması geçirdi. Aynı yıl Banksy, King Robbo’ya yardım amaçlı siyah beyaz bir duvar resmi yaparak savaşı bitirdi. Robertson, 2014’te toparlanamadı ve öldü.

#8 Etnias (“Ethnicities”)

Location: Port District in Rio de Janeiro, Brazil

Artist: Eduardo Kobra

Year: 2016

Etnias (2016) - Eduardo Kobra

 

Dünyanın önde gelen grafiti sanatçılarından biri olan Eduardo Kobra, en çok kareleri ve üçgenleri tekrarlayan bir teknikle portreleri tasvir ettiği bilinmektedir. 2016 Rio Olimpiyatları için bu duvar resmini yarattı. 100 galon beyaz boya, 400 galon renkli boya ve 3.500 kutu sprey boya kullandığı parçayı tamamlamak yaklaşık iki ay sürdü. 51 metre yüksekliğinde, 560 metre genişliğinde ve yaklaşık 30.000 metrekarelik bir alanı kaplayan görsel, dünyanın en büyük grafiti eseri olarak Guinness Rekorlar Kitabından sertifika aldı. Duvar, beş kıtanın beş yüzünü canlandırıyor: Yeni Gine’den Huli, Etiyopya’dan Mursiler, Tayland’dan Kayin, Avrupa’dan Supi ve Amerika’dan Tapajos. Ayrıca beş Olimpiyat halkasını temsil ediyorlar.

#7 The Purple Shall Govern – Nelson Mandela Mural

Location: Juta Street in Braamfontein, Johannesburg, South Africa

Artist: Shepard Fairey

Year: 2014

Nelson Mandela Mural (2014)

 

Shepard Fairey, belki de en çok, yaptığı Barack Obama “Umut” posteri ile tanınan sokak sanatçılarından biridir. 2 Eylül 1989’da Cape Town’da ırkçılık karşıtı bir protesto eylemi düzenlendi. Protesto sırasında binlerce insan Güney Afrika Parlamentosu’na doğru yürüdü. Polis, protestoculara mor renkli bir boya püskürtüyordu ve protestocular böyle tanımlanıp, tutuklanıyordu. 2014 yılında Fairey, bu protestoya atıfta bulunarak protestonun 25. yılında Nelson Mandela’yı morlara boyayarak bu eseri yaptı. 10 kat yüksekliğinde, 2.000 metrekareden geniş bir alanı kaplayan bu eser, Nelson Mandela Köprüsü’ne bakmaktadır. Nelson Mandela duvar resmi, Fairey’in Afrika’daki ilk çalışmasıydı.

#6 Tuttomondo

Location: Church of Sant’Antonio Abate in Pisa, Italy

Artist: Keith Haring

Year: 1989

Tuttomondo (1989)

 

Keith Haring, New York’un sokak kültüründen yükselen en tanınmış Amerikalı sanatçılardan biridir. Onu İtalya’ya davet eden Pisa’dan bir öğrenciyle tanıştı. Burada sanatçı, II. Dünya Savaşı’nın bombalanması sırasında yarı gömülü olan St. Anthony Abbot kilisesinin manastırının kuzey tarafında bir duvar resmi çizmeye karar verdi. Tuttomondo, “Tüm dünya” anlamına gelen İtalyanca bir kelimedir. Duvar, egemen ideallerin birlik ve barış olduğu bir geleceği betimler. Büyük canlılığa sahip 30 dinamik figüre sahiptir; dünyanın barışı ve uyumunu sembolize etmek için birleştirilmiş ve iç içelerdir. Yaklaşık 10 metre yüksekliğinde ve 18 metre genişliğinde yaklaşık 180 metrekarelik bir alanı kaplar. Tuttomondo’nun bu eseri Avrupa’da şimdiye kadar yapılmış en büyük duvar resmi. Ertesi yıl hayatını kaybeden Keith Haring’in son kamu çalışmasıydı.

#5 Facebook Murals

Location: Facebook Headquarters in Palo Alto, California

Artist: David Choe

Year: 2005

Facebook mural by David Choe

 

David Choe belki de Banksy’den sonra en ünlü yaşayan grafiti sanatçısı. Facebook’un ilk başkanı olan Sean Parker, Choe hayranıydı ve 2005’te Silikon Vadisi’nde Facebook’un merkezini duvar resimleriyle süslemek için Choe’a teklifte bulundu. Parker ona 60.000 dolar ya da şirket hissesi arasında bir seçim yapmasını teklif etti. O zaman Choe, Facebook fikrinin “gülünç ve anlamsız” olduğunu söyledi. Ancak, bir kumarbaz olan Choe, hisse senedi opsiyonunu aldı. Facebook, Choe’nın hisselerini 200 milyon dolara çıkararak 2012 yılında 38 dolar seviyesinde halka açıldı. 2017 yılında, hisse senedi değeri hisse başına 171 dolardan fazla olmuştu. Choe tarafından yaratılan duvar resimleri, çalışmalarının çoğu gibi grafik, açık ve cinsellik içerikli idi. 2007’de Mark Zuckerberg de, bir sonraki ofisleri için farklı bir tarzda yapması için teklifte bulundu.

#4 My God, Help Me to Survive This Deadly Love

Location: Berlin Wall, Germany

Artist: Dmitri Vrubel

Year: 1990

Fraternal Kiss (1990) - Dmitri Vrubel

 

Berlin Duvarı, 1961’de Soğuk Savaş sırasında Batı Berlin ve Doğu Berlin’i ayırmak için inşa edilmişti. 1980’lerde duvar, grafiti sanatçılarının fikirlerini ifade etmeleri için popüler bir yer haline geldi. Fraternal Kiss olarak da bilinen bu duvar resmi, Berlin Duvarı’ndaki birçok tanınmış eserin en ünlü grafiti eseridir. Rus artist Dmitri Vrubel tarafından yaratıldı ve Sovyetler Birliği’nin komünist liderleri Leonid Brezhnev ile Doğu Almanya’nın Erich Honecker arasında bir öpücük tasvir ediyor. Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 30. yıldönümü kutlamaları sırasında 1979’da anı olarak çekilen bir fotoğraftan esinlenmiştir. Fraternal Kiss, en ünlü grafiti sanat eserlerinden biridir ve onun türev çalışmalarından birisi de, Rusya Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın benzer bir poz içinde yapılmasıdır.

#3 Flower Thrower

Location: Jerusalem, the Middle East

Artist: Banksy

Year: 2003

Flower Thrower (2003)

En ünlü grafiti sanatçısı Banksy, şüphesiz sokak sanatını popüler hale getirmede en büyük katkıyı yapan sanatçı. Bu ikonik şablon illüstrasyon, bir yangın bombası yerine bir buket çiçekle silahlı bir isyana karışmış bir kişiyi tasvir ediyor. Savaşları temsil eden bir bombayı, barışı temsil eden çiçeklerle değiştirerek, Banksy muhtemelen savaşın gölgelediği bir bölgede barış umudu iletiyor. İş, çiçekler hariç, siyah beyazdır. The Flower Thrower, sanatçının çalışmalarının yer aldığı popüler bir derleme kitabı olan Banksy Wall and Piece’in ön ve arka kapağında yer alıyor. En ünlü grafiti sanat eserlerinden biridir ve T-shirt, baskı vb. bir çok ürün üzerinde de kullanılmıştır.

#2 Crack Is Wack

Location: East 128th Street in New York City, United States

Artist: Keith Haring

Year: 1986

Crack is Wack (1986)

1980’lerin ortasında Haring’in, kokain bağımlısı Benny adında bir stüdyo asistanı vardı. Haring ve ekibi, Benny’yi bağımlılığından kurtarmaya çalışırken çok üzücü bir deneyim yaşadılar. Bu süre zarfında Haring, Harlem River Drive yakınındaki küçük bir parkta bulunan genellikle boş olan bir hentbol sahasına giderdi. Burada Haring, en iyi bilinen grafiti eseri Crack Is Wack’i boyadı. Ancak izni olmadığı için tutuklandı. “Uyuşturucu ile Savaş”, o dönemde Cumhurbaşkanı Ronald Reagan’ın en önemli kampanyasıydı ve medyanın uyuşturucu üzerine hikayelerde bu eseri sıklıkla kullanması bu eseri hızla meşhur etti. New York Post, Haring ile temas kurmaya çalıştığında tutuklandığını ve yakınındaki insanların Haring’in arkasında olduğunu öğrendi. Sonunda sadece 100 dolar ceza aldı. Duvar resmi bir çatlak duvarına dönüştü ve yetkililer sonunda Haring’den aynı mesajla bir duvar resmi oluşturmasını istedi. Crack Is Wack, sadece New York City’de değil, dünyanın en iyi bilinen duvar resimlerinden biridir.

#1 Balloon Girl

Location: A shop in Shoreditch, London, England

Artist: Banksy

Year: 2002

Balloon Girl (2002) - Banksy

Bu graffiti, saçları ve elbiseleri rüzgarda uçan, kalp şeklindeki kırmızı bir balonun ipini tutmak için elini uzatan genç bir kızı gösteriyor. Banksy’nin Balonlu Kız imajı, baskılar, t-şortlar, dövmeler vb. pek çok şey üzerinde kullanılmıştır. Kasım 2015’te, resmin bir baskısı, tahmini değerinin iki katından fazla olan, 56.250 £ karşılığında açık artırmaya çıkarıldı. En iyi bilinen grafiti sanatçısının yarattığı The Balloon Girl, şimdiye kadar yaratılmış en ünlü grafiti sanatıdır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı