MÜZİKSANATTAN

EVGENY GRINKO Aralık’ta Türkiye’de!

“Valse” adlı şarkısı ile gönüllerde taht kuran genç piyanist Evgeny Grinko, Aralık ayında İstanbul, İzmir, Konya, Mersin, Antalya, Samsun ve Trabzon’da konserler veriyor.

İlk bestesini 16 yaşında iken üyesi olduğu bir punk grubu için yapan Grinko, bestelerini bu zamanda dinlediğinde kendisine ait olduğuna inanamasa da punk onun için müziğe ilk adım. Piyano ile klasik müziğe geçmesi ise 24 yaşında minimalist müziğe duyduğu merakla ve piyano çalmayı öğrenmesiyle başlıyor.

Grinko, büyüdüğü ülke ve kültürden büyük izler taşıyor ve bunları bestelerine aktarıyor. Evgeny’nin Zhukovsky’de bestelediği ve tek başına kaydedip mixlediği  Cinematic Melodies EP’sinin (2009) kapanış şarkısı Morning in Pripyat, Kuzey Ukrayna’da bulunan Pripyat şehrini anlatıyor. Pripyat 1970‘de Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için inşa edildi.

Son olarak kayıtlarını İstanbul’da gerçekleştirdiği Silent Like Water adlı kısa albüm yayınlayan sanatçı bu kısa albümde Lev Knipper’in Polyushko Polye eserini Field adıyla yorumlamıştı.Dinleyenleri düşsel yolculuklara çıkaran tarzı ve duygusal bestelerle dolu iki albümü “Cinematic Melodies” ve “Winter Sunshine” ile kazandığı ünü, “Valse” adlı şarkısıyla pekiştiren sanatçı, bu şarkısıyla YouTube’da 10.000.000’dan fazla görüntülenme rekoru kırıyor.

Moskova’nın yakınında Zhukovsky adlı küçük bir kasabadan çıkan fakat kısa sürede adını tüm dünyaya duyuran genç piyanist, geniş bir keman ailesi ve akordeoncu 5 müzisyen ile sahne alıyor. Evgeny Grinko, konserlerinde piyano haricinde gitarda ve davulda da hünerlerini gösteriyor.

En son Aralık 2014’te çıktığı Türkiye turnesinde Ankara, Konya, İzmir, Eskişehir ve İstanbul’da kapalı gişe konserler veren Evgeny uzun bir zaman sonra tekrardan Türkiye’deki hayranlarıyla buluşmak üzere 10 Aralık’tan itibaren konser programı şöyle:

10 Aralık Pazartesi Selçuklu Kongre Merkezi Anadolu Odi Konya
11 Aralık Salı MEB Şura Salonu Ankara
12 Aralık Çarşamba Yenişehir Bld. Atatürk K.M. Mersin
13 Aralık Perşembe Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Antalya
15 Aralık Cumartesi Mall of İstanbul MOİ Sahne İstanbul
16 Aralık Pazar 
Sheraton Grand Samsun Samsun
17 Aralık Pazartesi KTÜ AKM Salonu Trabzon
Başa dön tuşu