SANATTAN

‘Exlibris Sanatı’ İle Tanışın!

2014 yılının kasım ayında yapılan ilk sergiyle sanatseverlere kapılarını açtığından beri durmak bilmeden yeni sanatçılara ve eserlere yer vermeye devam eden D’art Gallery, sizi çok farklı bir yolculuğa davet ediyor. Sanat şöleni; yaz mevsiminin başında düzenlenen İstanbul Seramik Sanat Günleri’ne katılan 41 sanatçının bir araya gelmesiyle oluşan ‘Koalisyon’ sergisinin ardından, bu kez exlibris sanatının farklı örneklerinin sanatseverlere sunulacağı ‘Exdreams’le başka bir boyut kazanacak.

Sanatçılar; Seramik- Lütfü Uzundağ, Exlibris-Nihal Kartal ve Nurgül Arıkan‘ın ürettiği benzersiz sanat eserlerini görmek ve hayal gücünün ufukta açtığı pencerelere bir daha şahit olmak isterseniz ‘Exdreams’, 15 Ağustos Cumartesi günü, saat 18.30’da açıldı ve 8 Eylül Salı gününe kadar D’art Gallery‘de ziyaret edilebilecek.

Adres: Bereketzade Mahallesi, Hacı Ali Sokak, Şükran Apartmanı, No: 8, Kuledibi / Beyoğlu

20150829_191902_resized

Exlibris Sanatı Hakkında

Exlibris, kitabın cilt önkapağı içine yapıştırılan ve kitap sahibinin adını, kimi zaman da bu ada ek olarak kitabın kitaplıktaki yer numarasını taşıyan etikete verilen isimdir. Söz konusu etiket, en fazla 13×13 santimetre boyutlarında olabilir. Ayrıca exlibrisin üstünde, adına yapıldığı kişinin ismi mutlaka yer almalıdır. Kişi ya da kurum adına yapılabilen exlibris, “….nın Kütüphanesi’nden” ya da “….nın kitaplığından” anlamına da gelir ve bu tanım bütün dillerde ayıdır.
Exlibris, adına yapılan kişiyi yüceltmekte, ölümsüzleştirmekte ve sanatçıyla exlibris sahibinin birlikte anılmasını sağlamaktadır.
Şöyle ki; uluslararası ödül alan bir exlibris, hem sanatçısına hem de adına yapılan exlibris sahibine ödül kazandırmış olmaktadır. Bu diğer sanatlarda olmayan bir özelliktir.
Bu sanatın başka bir özelliği de, koleksiyoncular ve sanatçılar arasında değiş-tokuş amacıyla kullanılabilmesidir.
Exlibris, içinde bulundurduğu resim, fotoğraf, tipografi vb. ile harmanlanabilen, merak uyandıran, tamamen kişiye özel yapılmasıyla ve birden fazla olması nedeniyle, farklı ülkelerde çeşitli koleksiyonlarda yer almasıyla çok sayıda sanatseveri etkisi altına almıştır.
Exlibrisin ortaya çıkış amacı; elle yazılmış ve bir kopyası daha bulunmayan kitapların, kime ait olduğunu belirtmesi ve okunduktan sonra kitabı, sahibine iadesi konusunda uyarmasıdır.
Kitap ve exlibrisin ayrılmaz bir ikili olduğunu düşünen kitap severler, koleksiyonerler halen değerli kitaplarında exlibrisi aynı işleviyle kullanmaya devam ediyorlar.
Exlibris sanatı, dünyada ilk kez ağaçbaskı tekniğiyle 1470 yılında Almanya’da yapıldıktan sonra; 1520’de İngiltere’de, 1597’de Fransa’da, 1622’de İtalya’da ve 1674 yılında da Amerika’da yapılmıştır.
Zamanında Picasso gibi ünlü ressamlarda exlibris yapmışlardır.
Bazı ülkelerde Exlibris müzeleri bulunmaktadır. Bunların en büyük koleksiyona sahip olanı Danimarka’da bulunan aktif ve sürekli büyüyen bir koleksiyona sahip Frederikshavn Kunstmuseum ve İngiltere’deki British Museum’dur. Bunun yanında, diğer ülkelerde bulunan müzelerde, bazı üniversite kütüphanelerinde ve neredeyse ömrünü bu işe adamış onbinlerce exlibrise sahip koleksiyonerler de bu sanatın gelişmesine katkı vermektedir.

20150829_191936_resized

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı