ETKİNLİKLER

F Sanat Galeri Porselen Sergisi – “GELECEĞİN ANTİKALARI II”

İnce ince özenle işleyerek hayalleri gerçeğe dönüştüren F SANAT PORSELEN sanatçılarının “İznik Porselen Koleksiyonu”nun yanı sıra çağdaş resim sanatçılarının yine porselen üzerine yaptıkları tasarımların yer aldığı “GELECEĞİN ANTİKALARI II” SERGİSİ, 28 Nisan – 14 Mayıs 2018 tarihleri arasında F Sanat Galeri’de görülebilir.

“Anneler her şeyin en özelini ve en güzelini hak eder” duygusuyla Anneler Günü’ne özel olarak hazırlanan sergide, porselen sanatçılarının çok özel tasarımlara imza attığı ürünler yer alıyor. Tüm dünyada ve ülkemizde önemli müze ve özel koleksiyonlarda eşsiz yere sahip İznik çini ve seramiklerinin Lale, Karanfil, Çintemani, Nar, Hayat Ağacı, Nilüfer Çiçeği (Lotus) gibi unutulmaz desenlerinden ilham alınarak tasarlanan ve tamamen el ile dekorlanan “İZNİK PORSELEN KOLEKSİYONU”, anneleri için sıra dışı ve unutulmaz hediye alternatifi arayışında olanlar için el emeği, göz nuru seçenekler sunuyor. Ayrıca F Sanat Porselen’in “İznik Porselen Koleksiyonu”ndan çok özel bir seçki, Kanada Ağa Han Müze Shop’ta çok kısa bir süre sonra satışa sunulmaya başlıyor.

“İznik Porselen Koleksiyonu”nun yanı sıra ışıltılı ikram sofralarından vazgeçemeyenler, özel günlerinde etkili dekorasyonlar hazırlamayı sevenler, özel anları unutulmaz kılmayı düşleyenler için F Sanat Porselen sanatçılarının ve günümüz resim sanatçılarının tamamen özgün tasarımlarını uyguladığı el boyaması kahve fincanları, çay ve kahve servisleri, çay tabakları, mücevher kutuları, vazolar, şekerlikler, duvar tabakları, çerezlikler, pilavlıklar, kaseler serginin bir diğer önemli bölümünü oluşturuyor.

Sanatçı Nursel Kaskan

MERCAN SERİSİ

Serginin sürpriz serisi ise kırmızı, mavi, pembe gibi mercan desenleri ile süslenen porselen objeler ve takı tasarımcısı Ayşegül Telli imzalı mercan formunda takılar… Takı tasarımcısı Ayşegül Telli’nin “Undersurface Koleksiyonu”, adını verdiği ve yıllar önce Hint Okyanusu’nda gerçekleştirdiği dalışlardan ilham alarak meydana getirdiği kolye, yüzük, broş, küpeler, renk ve desen bütünlüğüyle F Sanat Porselen tasarımlarına eşlik ediyor.

Hayatınızın unutulmaz anlarını, sevdiklerinizle paylaşacağınız F Sanat Porselen ürünleri, ayrıcalıklı mekanlar ve ikramlar yaratmanız için tasarlanıyor. Doğanın rengarenk çiçek ve bitki motifleri, geometrik ya da stilize edilmiş geleneksel desenler ile dekorlanan ürünler, porselen sanatçıları Füsun Aydoğan, Süheyla Erkoşar, Ayşe Güzelçiftçi, Nursel Kaskan, Müge Karaman, Canan Türkşana, Şule Küre ve Nurdan Örücü’nün imzasını taşıyor.

Günümüzde üretilen porselenlerin ancak yüzde biri el ile dekorlanmaktadır. Bu ürünler yıllar geçtikçe değerlenir ve antika olurlar. Avrupalı sanatçılar önceleri Çin porseleni dekorlarını taklit ederek başladıkları bu serüveni ancak 17. yüzyıldan sonra birçok ünlü ressamın eserleriyle bezeyerek antika değeri kattılar. Avrupa porselen sanatçıları, Osmanlı İmparatorluğu pazarı için birçok özel eser tasarladılar. Bugün birçok müzede ve Topkapı Sarayı’nda bu porselenler sergilenmektedir. F Sanat Porselen’de sergide sergilenen ve satışa sunulan el dekoru porselen boyama eserler geleceğin antika adaylarıdır.

AÇILIŞ: 28 Nisan 2018, Cumartesi, Saat: 16:00-20:00

F Sanat Galeri
Valikonağı Caddesi, Akkavak Sokak, Polat Apt.
No:38/2 Nişantaşı- İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu