ETKİNLİKLERSERGİ

Füsun Çağlayan, ‘Göl Fragmanları’ İle F Sanat’ta

F Sanat Galerisi, sezonun ikinci sergisi olarak Prof. Füsun Çağlayan’ın “Göl Fragmanları’’ adlı sergisini gerçekleştiriyor.

Akademisyen Sanatçı Prof. Füsun Çağlayan, 2020’de F Sanat Galeride “Yaban Gölge” başlığı ile sergilenen ilk sergisinde olduğu gibi farklı dönemlerde üretilmiş ama ortak bir tema ile birbirine bağlanan resimlerden oluşan karma bir seçkiyi izleyiciye sunuyor.

Prof. Füsun Çağlayan, sergisini şöyle anlatıyor:

Göl fragmanları, romantik, soyut dışavurumcu, izlenimci kulvarların bilinci ile kuşatılmış uzun süreli bir göl izleği eşliğinde üretilmiş işleri kapsıyor. Gölün seyri beraberinde, tüm kırsalın, periferinin ruhsal kültürel etkileri, fragmanlar halinde yansımaktadır. Optik gerçeklik ve mitsel geçmişten alınan imgeler, bitkilerin sessiz ve karmaşık doğası, kadına ait ortak bilinç altı ile buluşur; imge gölgelerle karşılaşırız. Hayat ve ölümün döngüselliği, ahcarı nebatın yansıması…
Benim resmimde parçalanmış imge form ile iki boyut arası bir belirsizlikte imgenin bir çeşit gölgesini oluşturur; boyanın hareketi ve jestüel müdahaleler ile oluşan raslantısal lekeler, kurgulanmış imgeyi kaotik bir ortama dönüştürür. Kaos belirsizlikler ve düzen önermeyen  fragmanlar şeklinde  dünyayı algılarım. Resim yapma eyleminin kendisi, doğayı ve kültürü sorgulamadır; yapmaya çalıştığım şey imge soyutlamanın ve soyut dışavurumcu kulvarın ötesinde deneysel oluşumlara açık kurgularla doğanın bir parçası olan insanın varlık problemleri ile ilgili bir dil arayışıdır.

Füsun Çağlayan, 'Göl Fragmanları' İle F Sanat'ta

Savaş – Etingü Dönmez Durgun yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu