ETKİNLİKLERSERGİ

Halet-i Ruhiye Sergisi UPSD’de

Beş sanatçının eserlerinden oluşan Halet-i Ruhiye sergisi UPSD’de açıldı.

Halet-i Ruhiye gerek resmi ele alış biçimleri gerekse tercih edilen kompozisyon öğeleri açısından birbirinden ayrışan sanatçıların yapıtlarından oluşuyor.

Yakın vakitlerde dijital imajlara ve sanal sergilere odaklanan Burak Boyraz sergiye sürdürülebilirliğe odaklanan ve atık malzemelerden oluşan soyut heykelleri ile katılıyor.

Malzeme ve görsel estetik açısından yalın bir açılım gerçekleştiren Irmak Boyraz, kendini tuval bezi üzerine etüt ettiği transparan kompozisyonlar ile gösteriyor.

Güncel üretimlerinde gündemden referanslara yer veren Nebahat Karyağdı, hem bilindik popüler kimlikleri kendi üslubu ile harmanlamakta hem de ilk göz ağrısı olan dışavurumcu yapıtlardan bir seçki sunuyor.

Geçmişte Batı’da olduğu kadar Anadolu’ya özgü mitolojilerde de bahsi geçen ayçiçeklerini merkeze alan Emel Örs, mevcut yaklaşımını toplumsal sorunlara dikkat çekmek için kullanıyor. Bunu yaparken tuvallerinde yer yer figüre yer yer de barkodlar gibi teknolojiye işaret eden sembollere yer veriyor.

Grubun realist yaklaşımı ile öne çıkan sanatçısı Recep Keçeli de benzer bir yaklaşımın izcisi. Ancak onun resimlerinde baskın olan figürlerin ruhsal aurası. Bu aura sergiye imgesel bir çeşitlilik kazandırırken düşünsel bir derinlik de katıyor. Böylece ziyaretçilere ilkin görsel açıdan ikincil olarak da zihinsel açıdan bir pratik yapma şansı sunuluyor.

Sergi, UPSD Maçka Sanat Galerisi’nde 19 – 29 Kasım 2022 tarihleri arasında görülebilir.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği
Maçka Demokrasi Parkı Sanatçı İşlikleri Şişli Evlendirme Dairesi yanı
Şişli /İstanbul

Kahve ve Çay Tüketimi Kalbimizi Nasıl Etkiliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu