SANATTAN

Hiçbir Yaşam Bir Diğerinden Üstün Değildir: ‘Sessizlikte Bir Gün’

Istanbul Concept’in çekirdek değerini oluşturan; dünyadaki herhangi bir yaşam bir diğerinden daha üstün/değerli tutulamaz inancı, insanın doğayla girdiği kıyasıya rekabeti, kaçınılmaz sonuçlarını ve doğa-n/insan ilişkisini yorumlayan üç ayrı sanatçı bakış açısını bir araya getiren “Sessizlikte Bir Gün” sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Istanbul Concept Gallery, sanatçılar Yonca Saraçoğlu, Huri Kiriş ve Hakan Cingöz‘ün eserlerinin yer aldığı “Sessizlikte Bir Gün” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide Huri Kiriş ve Hakan Cingöz’ün daha önce sergilenmemiş yeni eserleri ağırlıklı olmak üzere, pentür geleneğinin zengin örnekleri ve yanı sıra Yonca Saraçoğlu’nun heykelleri yer alıyor. “Sessizlikte Bir Gün” sergisinde, insanın doğada varoluşu, yaşam(ın)daki yeri ve aslında önce kendini yanılttığı, kanıksanmış “üstten” bakış açısı eleştiriliyor.

Yonca Saraçoğlu, Gaia’nın Güncesi, 2015

Sanatçılar ile kolektif olarak sergiyi tasarladıklarını ifade eden küratör Işık Gençoğlu, sergi ile birlikte kısa ve öz cümlelerle derdini anlatan süssüz dilinin izleyiciye geçmesini ve estetik beğeninin ötesinde bahar ayları ile beraber insanlarda da bir uyanışın başlamasını umut ettiklerini ifade ediyor ve ekliyor: “Sanatın dolaysız, direkt ve bir o kadar da kafasını çeviremeyeceği güzellikte bir düzen içinde gösterdiği çarpıklıkların gerçeğiyle yüzleşmek için belki bir adım da bizden diyerek.”

Hakan Cingöz

Pandemi tedbirleri kapsamında özel randevu sistemi ile ziyaret açılan sergi, Istanbul Concept Gallery’de 8 Mayıs 2021 tarihine kadar görülebilir.

Istanbul Concept Gallery
Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sok. No:27/2
Beyoğlu/İstanbul

*Sergiyi ziyaret etmek için 0549 391 91 31 numaralı telefondan randevu alınız.
Maske takmak ve galoş giymek zorunludur.

Ana Görsel: Huri Kiriş, Cennette Bir Gün, 140×210 cm, 2013

Yonca Saraçoğlu, Gece Şehri
Yonca Saraçoğlu, Kimsessizlik
Huri Kiriş, İsimsiz
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı