SANATTAN

‘Kültür ve Sanat Kenti İzmit’ Lansmanı Yapıldı

“Kültür ve Sanat Kenti İzmit”
İzmit’te kültürel ve sosyal yaşamı hareketlendirmek isteyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmitlileri çok mutlu eden ve heyecanlandıran kültür sanat projelerini görkemli bir tanıtım programı ile kamuoyuna aktardı.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi‘nde gerçekleşen lansmanda ‘Kültür ve Sanat Kenti İzmit’ sloganıyla yola çıkan İzmit Belediyesi’nin 2021 yılında planladığı projeler ve etkinlikler tanıtıldı.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet önderliğinde gerçekleşen sunumu önde gelen tiyatrocu Sevinç Erbulak üstlenirken sanat dünyasından değerli isimler, İzmit’in önde gelen kişileri katıldı. Pandemi kurallarına uygun gerçekleşen program, İzmit Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Kültür ve Sanat Kenti İzmit

Lansmanda İzmit Belediyesi Kütüphanesi, Atatürk Evi, Hulusi Kentmen Evi, Leyla Hanım Filmi, İzmit Somut Olmayan Kültürel Miras Envanteri Projesi ve Tarihi İzmit Evleri gibi şimdiye dek yapılmış projelerin ön gösterimiyle birlikte İzmit’in 2021 yılında gerçekleştireceği kültür sanat aktiviteleri anlatıldı.

Gösterişli sahne performansları eşliğinde tanıtımı yapılan projeler, İzmitlilere canlı olarak yansıtılırken, yayın boyunca pandeminin sanata engel olmadığının altı çizildi.

İmamoğlu, Ahmed Arif Halk Kütüphanesi’ni, Çocuklarla Birlikte Açtı

“İzmit’i Evrensel Bir Boyuta Taşımak İstiyoruz”

Geliştirdiği uygulamalar ve sanata olan duyarlılığı ile bilinen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bu alandaki çalışmalarını şu şekilde anlattı: “Kentimizin simgesi olan Fethiye Cadde’mizi kültür odağı haline getireceğiz. Tarihi İzmit evlerine yeniden hayat vereceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatıralarını İzmit’te dünyanın en zengin Atatürk Müzesi’nde yaşatacağız. Hepimizin tonton dedesi Hulusi Kentmen Evi’ni restorasyon ederek yaşatacağız. Hoşgörü yoluyla İzmit Belediyesini evrensel bir boyuta taşımak istiyoruz.” dedi.

Kültür ve Sanat Kenti İzmit

Kültür ve Sanat Kenti İzmit: “İzmit’imizin Adını Duyurmak İstiyoruz”

Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, “Düzenleyeceğimiz İzmit Moda Haftasıyla, İzmit’in kıyafetlerini geleceğin imajlarıyla harmanlayacağız. Gastro İzmit Festivaliyle ise mancarlı pidemizi, simit ve pişmaniyemizi dünya mutfaklarında görmek istiyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara tanıdığı seçme ve seçilme hakkının yerel yönetimlerdeki sembolü haline gelen Türkiye’nin serbest seçimle gelen ilk kadın belediye başkanımız Leyla Atakan’ın hayatını bildiğiniz gibi film haline getirmeye başladık. Ve sonrasında çok arzu ettiğimiz Leyla Atakan Film Festivali’ni gerçekleştirmek istiyoruz “ diyerek sözlerini tamamladı.

Portakal Çiçeği Karnavalı Sona Erdi

Lansmandaki Etkinlikler Nefes Kesti

Başkan Hürriyet’in konuşmasının ardından Adem ile Havva dans gösterisi gerçekleştirildi. Devamında “Feshane Tadında Ramazan” izleyicilerle buluşurken sahnede İzmit grubu tarafından geleneksel oyunlar ve modern müzik ile dans gösterileri sergilendi. Ayrıca sine vizyon gösterimiyle birlikte 2021 yılı projeleri görsel olarak tanıtıldı. Finalde ise keman virtüözü Cihat Aşkın’ın performansı nefes kesti. Program boyunca gerçekleşen gösteriler, programa katılan ve ekranları başındaki seyircileri adeta büyüledi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı