ETKİNLİKLERSERGİ

Mehmet Yılmaz, Post-Portre Serisi İle Piramid Sanat’ta

Resim ile fotoğraf arasındaki bağı irdeleyen “İkizler: Fotoğraf Resimdir” serisi ve ardından heykel, mimarlık ve resim ilişkilerini incelediği “Heymimres” serisinden sonra, sanatçı Mehmet Yılmaz şimdi de zamanlararası bir sorgulamada bulunuyor.
Kendisini Leonardo da Vinci olarak hayal etmeye başlayan Yılmaz, bir Mona Lisa portresi yaparak Post-Portre serisine başlıyor.

Sanatçı Mehmet Yılmaz, kurduğu hayal çerçevesindeki videonun çekimi için atölyesindeki düzenin içinde yapmaya başladığı portrelerden bir seri oluşturdu. İzleyici, sergide Post-Portre ile video merkezli bir serinin oluşumuna tanıklık ederken, aynı zamanda disiplinlerarası bir bütünlüğe de şahit olacak.

Mehmet Yılmaz, Post-Portre Serisi İle Piramid Sanat'ta

“Leonardo da Vinci kendi zamanındaki algı ve eğilimiyle, bir zaman yolculuğu sayesinde şimdiki sanat ortamını, güncel ürünleri ve görüntü tekniklerini görseydi tepkisi ne olurdu? Öteden beri zihnimi arada bir ziyaret eden bu soru, giderek bir soruna dönüştü.”

“Bir video işi için de fırsat kolluyordum. Sanırım doğum süreci başlamak üzereydi. Sözünü ettiğim soru/yanıt, filmin son sahnesi olarak belirdi zihnimde. Sıra gelmişti bu sahneden önceki sürece… Olasılıklar akmaya başladı gözlerimin önünden.”
-Mehmet Yılmaz

Bu deneysel süreçte Mona Lisa’yı başrole oturtan Yılmaz, sizi bu deneyimi paylaşmaya davet ediyor.

Post-Portre, 22 Mart 2023’ten itibaren Piramid Sanat’ta görülebilir.

Piramid Sanat
Feridiye Cad. No:25 Taksim/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Mehmet Yılmaz, Post-Portre Serisi İle Piramid Sanat'ta

Biat Toplumunun Ruhsal Kökenleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu