ETKİNLİKLERSERGİ

Melek Mazıcı, ‘Endlessness’ İle Galeri Nev İstanbul’da

Melek Mazıcı’nın son dönem üretimlerini bir araya getiren Endlessness adlı kişisel sergisi, 5 Nisan – 25 Mayıs 2024 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da gerçekleşiyor.

Melek Mazıcı‘nın çoğunlukla kâğıt ve tuval üzerine çalışan sanatçının zengin bir form, renk ve ışık kullanımıyla bilinen eserleri, kendi zihnindeki imgeleri izleyicilerin deneyim ve duygularıyla buluşturmasına imkân veriyor. 2016’da Galeri Nev İstanbul‘da gerçekleşen Beyaz Üzerine Renkler adlı sergisinde beyaz alanın kapsayıcı ve bütünleyici özelliklerini araştıran Helsinki merkezli sanatçının eserleri, yedi yıl aradan sonra yeniden İstanbullu izleyicisiyle buluşuyor. Mazıcı, Endlessness başlığıyla izleyicinin eserlerini her görüşünde keşfetme potansiyeline sahip olduğu yeni ayrıntıları ve farklı bakış açılarının daimi akışını vurguluyor.

Resimlerinde yalın bir dili oluşturan ışık, renk ve form gibi olguları titizlikle kullanan Mazıcı, doğup büyüdüğü Türkiye’den renkleri ve uzun süredir yaşadığı Finlandiya topraklarından peyzaj ve manzaraları, Uzak Doğu kültürünün sade olanı öne çıkaran öğretileriyle bir araya getiriyor. Son iki yıldır Helsinki’de bulunan atölyesinde gerçekleştirdiği eserleriyse sanatçının izleyiciyle kurduğu aracısız, sınırları çizilmemiş, esnek iletişim biçiminden yola çıkıyor. Üretimlerinin temel kaynakları olarak doğayı, doğa ve çevrenin kendisi üzerinde bıraktığı izlenimleri ve bilinçaltıyla iş birliği içinde olma hâlini işaret eden Mazıcı, bu sergide izleyicinin eserleriyle kurduğu ve her seferinde yeniden tanımlanmaya açık olan ilişkiyi ele alıyor. Yoğun, katmanlı, çarpıcı veya rahatlatıcı renklerin uzandığı sonsuz beyaz espas, sanatçıya göre müzikteki ve Japon şiirindeki sessizlikle doğrudan bir ilişki kuruyor. Bu beyazlık, renksiz bir yüzey olmaktan çıkıp mekân aracılığıyla izleyicinin eserlerin içerisine girebilmesini sağlayan bir ara alana dönüşüyor. Eserlerde daha çok mavi, yeşil, turkuaz gibi yoğun ve canlı renkler gelmekte olan yeni baharı sürekli hatırlatırcasına bir araya geliyor. Renklerin ortasındaysa, kimi zaman küçük bir yangına benzer, bir kırmızı tonunun sıçraması göze çarpıyor. Mazıcı, ayrıca resimlerinde fiziksel ve kavramsal olarak su unsuruna önem veriyor. Resimlerindeki su katmanlarını gördüğünde fiziksel bir dalış hissine kapılan sanatçı, bu su alanlarında farklı renk tonlarını yakalıyor ve derinlere indikçe bu renkler değişerek çeşitleniyor. Tıpkı müzik, ritim ve renk gibi, suyun malzeme olarak verdiği özgürlük ve şeffaflığı da resimlerinde kullanan sanatçının ana malzemelerini ise sulu boya ve akrilik boya oluşturuyor.

Sergiye, Harri Saukkomaa‘nın Melek Mazıcı‘yla gerçekleştirdiği bir röportajın ve Seda Yörüker‘in sanatçının eserleri ve pratiğine dair kaleme aldığı bir metnin de yer aldığı İngilizce bir kitap eşlik ediyor. Sergiyle aynı adı taşıyan kitapta Mazıcı’nın atölyesinden fotoğraflar ve eser görselleri de yer alıyor.

Açılış:
5 Nisan Cuma
18.00-20.00

Galeri Nev İstanbul
İstiklâl Cad. Mısır Apt. No: 163 Kat: 4 Daire: 23
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Galeri Nev İstanbul, Salı – Cuma günleri arasında 11.00 – 18.30 saatlerinde, Cumartesi günleri 12.00 – 18.30 saatlerinde ziyarete açık.

Dr. Ümit Aktaş’tan Kanser Düşmanı 5 Besin Önerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu