KİTAPSANATTAN

Nâzım Hikmet 117. yaşında anıldı.

Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet Ran 117. doğum gününde bir dizi etkinlikle anıldı.

İlk olarak Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği etkinlik ile Nâzım Hikmet’in memleketten ayrıldığı Tarabya Rıhtımı’nda karanfiller bırakıldı. Daha sonra Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi tarafından düzenlenen resim sergisi ve konser ile anıldı.

Nâzım Hikmet Ran 117. Doğum günü anısında Pen Türkiye Yazarlar Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği‘nin katkıları ile hazırlanan “Çocukların Barışı” adlı resim sergi açılışı yapıldı. Nâzım Hikmet’in “Kız Çocuğu” şiiri, 30 kadar dile çevrilip, farklı ülke çocukları tarafından resimlerle yorumlanmıştı. Sanat Yönetmeni Metin Deniz‘in düzenlemesiyle sergi bu yorumlardan bir seçkiyi içeriyor.  34 resim, Meksika, Vietnam, Japonya ve birçok ülkeden çocukların resimleri bir ay boyunca 15 Şubat’a kadar açık kalacak.

Sergi açılışında Zeynep Oral, Kıymet Coşkun, Bedri Baykam birer konuşma yaptılar. Sergi açılışına sanatçılar Salih Kalyon, Tarık Günersel ve gazeteci, vakfında yönetiminde olan Barış Pehlivan katılanlar arasındaydı.

Sergi açılışından sonra düzenlenen kokteyl ve belgesel gösterimine geçildi. Son olarak Barış için Müzik Vakfı tarafından kurulan Barış İçin Müzik Koro ve Orkestrası, Nazım için Nazım şarkıları seslendirdiler. Konser öncesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı‏ Başkan Vekili Özcan Arca, vakfın yönetim kurulu üyesi Zeynep Oral birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda açılan sergi ve düzenlenen konser hakkında bilgi verdiler.

Haber-Video- Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu