SANATTAN

“Nuh Tufanı günümüzde yaşansa nasıl bir manzara ile karşılaşırdık?”

Emin Mete Erdoğan, x-ist Galeri’de açılan sergisinde “Nuh Tufanı günümüzde yaşansa nasıl bir manzara ile karşılaşırdık?” sorusuna hazırladığı alternatif yanıtlarla izleyici karşısına çıkıyor. 

Farklı malzemeleri üretim sürecine dahil eden Sanatçı Emin Mete Erdoğan, tuval, alüminyum, kağıt üzerine akrilik ve mürekkebin yanı sıra polyester döküm heykel ve rölyeflerini ilk kez “The Flood” başlıklı sergisinde izleyiciyle paylaşıyor.

Nuh Tufanı’nın içinde hem bir yok oluş, hem de yeni bir başlangıç barındırmasından etkilenen sanatçı, insanlık tarihi boyunca yazılı anlatımın Sümerlerden, Mısırlılara; Babil’den Semavi dinlere kadar iki bin farklı coğrafyada ve zaman diliminde rastlanıyor olmasını ortak bir insanlık tarihi hikayesi olarak değerlendiriyor. Küresel ısınma ve yükselen okyanus seviyesi ile dünyadaki tüm canlılar olarak Nuh Tufanı benzeri bir kıyamet öncesi senaryosunun tam ortasında olduğumuzu ve bunu paylaştığımızı düşünen sanatçı, geçmişten bir anlatı olarak Nuh Tufanı’nı yorumlarken aslında bugünün dünyasını da tasvir ediyor.

Sanatçı Emin Mete Erdoğan, “The Flood” başlıklı sergisini şu sözlerle anlattı:
“Bu seride genel olarak merkezde yer alan insan figürlerine ya da insan aklının temsili olarak kullandığım eşkenar üçgenlerden oluşan küre şeklindeki yapıya doğru hareket eden hayvan sürülerini görüyoruz. Bu kompozisyon seçimi insanın kendisini, kozmosun tam ortasında konumlandırmasına ve tüm Dünya’nın üzerindeki canlıların kaderini elinde tutma yanılgısına işaret ediyor.”

Emin Mete Erdoğan’ın x-ist’te gerçekleşecek olan ikinci kişisel sergisi “The Flood”7 Nisan 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

x-ist Galeri
Abdi İpekçi Cad. Kaşıkçıoglu Apt. No:42 D.2
Nişantaşı/ İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu