ETKİNLİKLERMÜZİKSANATTAN

Okay Temiz, ’16. Ritmin Günü Konseri’ ile “Çocuğa Saygı” diyecek!

Okay Temiz, “Ritmin Günü” konser dizisinin 16’ncısını Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 11 Şubat 2019 Pazartesi günü saat 20.00’da gerçekleştiriyor. 16’ncısı düzenlenecek geleneksel “Ritmin Günü” konseri, bu kez dünyanın önde gelen saygın müzisyenlerinin katılımıyla kültürleri buluşturacak ve “Çocuğa Saygı” mesajı verilecek.

Okay Temiz’in düzenlediği ‘Ritmin Günü Konseri’ bu kez hem kültürleri buluşturuyor, hem de geleceğin mimarları çocukları öne çıkarıyor. Okay Temiz’in her yıl doğum gününde düzenlendiği geleneksel “Ritmin Günü” konseri, hem kültürlerin buluşmasına sahne olacak, hem de “çocuğa saygı” mesajını verecek.

Müzik eğitiminin bir udi olan annesinin karnında başladığını ve özel çocukların bile ritim terapileriyle rehabilite olduklarını gözlemlediğini belirten Okay Temiz, her yıl doğum gününde düzenlediği ‘Ritmin Günü’ konserlerinin 16.sını çocuklara ithaf ediyor. Özellikle çocuk hakları ihlallerinin sıklıkla yaşandığı günümüzde çocuklara karşı sevgi ve saygı gösterilmesi konusunda ritim aracılığıyla farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Konser iki bölümden oluşacak. İlk bölümde dinleyiciler, Berlin’de yaşayan İranlı Dömbek ve Bendir vitüözü Muhammad  Reza Mortazavi, Senegalli Djembe virtiözü İbrahim, Marimba vitüözü Cabati Balafon, Dun Dun virtüözü Salu Sene, Finlandiya’dan gelen piyanist Tom Temiz ile 7 Kişilik Okay Temiz Oriental Wind orkestrasını ve ünlü müzisyen Aydın Esen ile kültürlerin buluşmasına şahit olacaklar. Konserin ikinci bölümünde ise “Okay Temiz Ritim Atölyesi”nin müzisyenleri, “Çocuğa Saygı” konseptini vurgulayarak İstanbul ve İzmit’ten gelen özel çocuklarla birlikte bir ritim konseri verecekler.

Konser Okay Temiz’in isteği üzerine ünlü filozof Halil Cibran‘ın şu sözleriyle başlıyor:
‘Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil,
Onlar kendi yolunu izleyen Hayat’ın oğulları ve kızları.
Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler
Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller.
Onlara sevginizi verebilirsiniz,düşüncelerinizi değil.
Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır.
Bedenlerini tutabilirsiniz,ruhlarını değil.
Çünkü ruhlar yarındadır,
Siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz.
Siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları
Kendiniz gibi olmaya zorlamayın.
Çünkü hayat geriye dönmez,dünle de bir alışverişi yoktur.
Siz yaysınız,çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar.’

Ritmin Günü Konserleri bundan önceki senelerde de “Küresel Isınma”, “Doğaya Saygı” ve “Kadına Şiddet” gibi toplumsal konulara dikkat çekmişti.

16. RİTMİN GÜNÜ KONSERİ

Konuk Sanatçılar

Mohammed Reza Mortazavi (Tombak, Bendir)
Aydın Esen (Piyano)

Oriental Wind Orkestrası

Okay Temiz (Davul, Perküsyon)
Ahmet Özden (Zurna)
Aydın Borucu (Trompet)
Çağdaş Oruç (Saksafon)
İbrahim Şıra (Kanun)
Selçuk Karaman (Bas)
Tom Temiz (Klavye)

Okay Temiz Ritim Atölyesi

İria Diaw (Djembe)
Salifor (Dunun)
Kanyoura Diabete (Balafon)
Murat Bizet (Djembe)
Sara Mbaye (Dans)

Rauy Danziger ve Ladies of Düm

Rauy Danziger
Lady Bruce(Kanada)
Anna Dirnberger(Avusturya)
Hyungoo Sung(Kore)

Şişli Down Cafe Ritim Grubu
İzmit Nefes Ritim Grubu

Okay Temiz Kimdir?

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden Okay Temiz, 30 yıla yakın yaşadığı İskandinavya’da Türk folklor melodilerindeki kıvraklık ve ritmi farklı platformlara taşımıştır. İsveç’te kurduğu ‘Xaba’ grubu ile Amerika ve İngiltere’de kısa sürede tanınan ve caz tarihinde önemli bir yer edinen Okay Temiz ‘World Music’ kavramının temellerini atanlardan birisidir.
Dünya müzisyenleriyle birçok ortak çalışma yapan ve Türk motiflerinin keşfedilmemiş örneklerini büyük bir heyecan ve ilgiyle caz ailesinin tınılarına katmak için ciddi bir çalışma içerisine giren Temiz, ayrıca Türkiye’ye döndüğünde Mehter Takımı’nı, Barış Orkestrası’na dönüştürerek önemli bir mesaj da vermiştir.
Avrupa, Amerika ve Hindistan’da binlerce konser veren, yüzlerce festivale katılan son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Senfoni Orkestrası ile birlikte Cemal Reşit Rey Konser Salonu2nda ‘Doğaya Saygı’ konserinde kendi bestelerini çalan Okay Temiz, son 15 yıldır toplumsal konularda farkındalık yaratmak amacıyla doğum günü olan 11 Şubat’ta ‘Ritmin Günü’ konserleri düzenlemektedir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı