ETKİNLİKLERSANATTAN

Performans sanatçısı Ekin Tunçeli “FRAMEWORKS SEÇKİSİ”nde!

Çağdaş dans alanında Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden ve disiplinlerarası çalışan genç performans sanatçısı Ekin Tunçeli’nin, “Somewhere Only We Know” projesi FRAMEWORKS seçkisinde sergilenecek. Performansları ayırmak yerine zamanda ve mekanda canlı ve cansız bileşenleri olan üretimler olarak tanımlamayı tercih eden Tunçeli’nin projesi 25 Haziran Perşembe günü online olarak takip edilebilecek.

Kendi kişisel yolculuğundan hareketle, ait olduğu jenerasyona ait “bir şey”i, bir derdi; sahneye bedeniyle taşıyan genç performans sanatçısı Ekin Tunçeli’nin yeni projesi “Somewhere Only We Know”, Aerowaves Twenty20’ye seçilen performans sanatçılarının eserlerini sergileyecekleri FRAMEWORKS seçkisinde yer aldı. “bir şey” ile Avrupa’da dans keşfi için bir merkez olan ve en umut verici yeni eserleri ortaya çıkararak dans sanatçılarının daha sonraki sınır ötesi performanslarını destekleyen bir oluşum olan Aerowaves tarafından Avrupa’da umut verici genç 20 sanatçı arasına seçilen Ekin Tunçeli’nin dijital için oluşturduğu yeni eseri, 25 Haziran Perşembe günü online ortamda sergilenecek.

Aerowaves Twenty20’ye seçilen sanatçılara “Dijitalde dans işi nasıl yapılır” temasıyla “Dans Partneri Olarak Dijital” başlığında projeler üretmeleri için verilen fondan yararlanan Ekin Tunçeli’nin sahnede var oluşunun dijital mecradaki mümkünatı ve imkansızlıkları üzerine kurulmuş olan bu eseri, “bildiğimiz” etten ve kemikten sahne işlerine bir özlem içermekle birlikte, yeninin getirdiklerini kabul edip onlarla işbirliği yapıyor. Performansçının sahne üzerindeki varoluşunun dijital platformdaki olasılıklarını araştırıp performansçı için varoluş kavramını sorgularken buna dijital alternatifler geliştiriyor. İnternet dünyasında bedenin ne kadar ve ne şekilde var olabildiği üzerine bir deneme olan “Somewhere Only We Know”, zihinlerde buluşulacak bir sahnenin hayalini kurarak “etten ve kemikten” olan sahne sanatlarının dijital mecra karşısında yok olma “ihtimali”ni ironik bir şekilde ele alıyor. Sanatçı, dijital mecra için ürettiği bu eserin teknik yapısını online platforma özgü olarak kuruyor.

25 Haziran Perşembe günü Zoom üzerinden gerçekleşecek performansın görsel tasarımında Buse Ceren Ekici’nin, ses tasarımında ise Ekin Tunçeli’nin imzası bulunuyor.

Detaylı bilgi için:
https://aerowaves.org/news/detail/aerowaves-twenty20-frameworks

Ekin Tunçeli Kimdir?

Ekin Tunçeli, çağdaş dans merkezli üretimler gerçekleştiren, disiplinlerarası çalışan bir dans sanatçısıdır. Koreograf kimliğinin yanı sıra çağdaş dansçı, şarkıcı, oyuncu ve performansçı olan Ekin Tunçeli, performansları tiyatro, konser, dans vb. olarak ayırmak yerine, zamanda ve mekanda canlı ve cansız bileşenleri olan üretimler olarak tanımlamayı tercih eder. Üretimlerinde koreografik unsurları, disiplinlerarası sanat tasarım anlayışıyla araştırır ve aşina olunan ile alışılmadık olanı; gündelik ve bireysel konuları, objeleri ve popüler imgeleri kullanarak harmanlar. Araştırma yöntemi olarak doğaçlamayı merkezine alan sanatçı, disiplinlerarası müzik projeleri üzerinde çalışan bir topluluk olan klank.ist ile düzenlediği, her disiplinden sanatçıya ve sanat alanı dışındaki kişilere açık olan klank.ist impro doğaçlama buluşmaları düzenlemektedir. Beyhan Murphy, TalDans, Clement Layes, Aslı Bostancı, Fatih Gençkal, Harriet Plewis’in eserlerinde ve çeşitli müzikallerde yer alan sanatçı, eski koristi olduğu Boğaziçi Caz Korosu kapsamındaki MAGMA koroları ile koreograf ve eğitmen olarak çalışmaktadır. Alice Müzikali’nde dansçı olarak yer almaktadır.

Somewhere Only We Know
Koreografi ve Performan: Ekin Tunçeli
Görsel Tasarım: Buse Ceren Ekici
Teknik: M. Ali Dönmez
Ses: Ekin Tunçeli
Süre: 20 dk

Sınırılı sayıda ücretsiz bilet için:
https://www.eventbrite.co.uk/e/aerowaves-twenty20-frameworks-tickets-109667707064?aff=ebdssbeac

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı