ETKİNLİKLER

Piri Reis Üniversitesi “Söyleşi Eşliğinde Resim Sergisi−Suların Ressamı Ahmet Yakupoğlu”

11-15 Mart 2019 Pazartesi -Cuma  günleri arasında Piri Reis Üniversitesi’nde “Söyleşi Eşliğinde Resim Sergisi−Suların Ressamı Ahmet Yakupoğlu” adlı etkinlik düzenleniyor.

Açılış 11 Mart Pazartesi Saat 14:00’da yapılacak.

Deniz Yerleşkesi Fuaye Sergi Alanında 51 tane özgün doğa resmi sergilenecek olup, her an hazır bulunacak olan sanatçılarla “resim sanatı” üzerine söyleşme imkânı da bulunacak.

“Rengin, Işığın ve Suyun Ressamı Usta Bir Duayen;

Tabiatın ve Tarihin Yaşayan Ressamı Ahmet Yakupoğlu; aynı zamanda minyatür sanatçısı, ney üstadı.

Hayatın anlamını, yaşamın sırrını çizdiği resimlerde bulan,Ahmet Yakupoğlu, eserleri ile sanat dünyasının duayenleri arasında yer alıyor. Sanat anlayışı ve ortaya koyduğu eserler ile Anadolu topraklarının yetiştirdiği büyük sanatkârlarımızdan olan sanatçının resimlerinde yağlıboya tekniği tuval veya du­ralit üzerine uyguladığı görülür. Tarihi eserlere ve tabi­ata renkçi bir duyarlılıkla yaklaşan Yakupoğlu, geçmiş zamanı, tarihe mal olmuş nice eserleri mistik bir anla­yışla duyarak, görerek, yaşayarak tuvallerine aktaran bir sanatkârdır.

….

Eserlerinde günümü­ze has çirkinlikleri yok ederek tarih ve tabiatın sentezindeki saf güzelliği elde etmeye çalışan ressam, bugünü tarihin süzgecinden geçire­rek yaşanır kılmanın sırrına erişmiş bir sanatkârdır. İstanbul’un eşsiz büyüsüne kapılan sanatçının yaptığı çizimler, onu Boğaziçi’nin ressamı olarak anılmasına se­bep olur. Yakupoğlu, Boğaziçi’nin yalılarını keşfeder, erguvan bayramını ilk defa resme­derek Bağdat Caddesi’nin mor salkımlı evlerini resimlerine yansıtır. …” (Yrd. Doç. Dr. Pınar YAZGAÇ)

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı