ETKİNLİKLERSİNEMA & FİLM FESTİVALİ

SALT’ın Perşembe Sineması “Evde”

1 - 4 Ekim Gösterimi: "Uus Maailm" [Yeni Dünya]

SALT’ın Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürdüğü Perşembe Sineması’nın “Evde” gösterimlerinin ikinci filmi Uus Maailm [Yeni Dünya] 1 Ekim 19.00’dan 4 Ekim 23.59’a kadar saltonline.org’da çevrimiçi olarak izlenebilir.
Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açık ve ücretsizdir.

PERŞEMBE SİNEMASI “EVDE”
Uus Maailm [Yeni Dünya] (2011)
1 – 4 Ekim 2020
Yönetmen: Jaan Tootsen
88 dakika
Estonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Sokakları otomobil yerine bisikletle dolu, evleri parklarla çevrili, ahalisi sürdürülebilir yaşam ve kültüre meraklı yeni bir toplum kurmak isteyen bir grup idealist genç harekete geçer. Amaçları bütün dünyayı olmasa da, Estonya’nın başkenti Tallinn’de kendilerine dayatılan dünyayı değiştirmektir. Yaratıcı fikirleriyle ön plana çıkan Erko ve aktivist arkadaşları, bir otoparkı ele geçirip çiçeklerle donatmak gibi bir dizi şiddet içermeyen sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirir.

Zamanla adını duyurarak halk ve hükûmet tarafından tanınmaya başlayan gruba, şehir merkezinin hemen dışında bir toplum merkezi kurmak üzere fon desteği sağlanır. Ne var ki çok geçmeden “yeni dünya” hayalleri, formlar, izin belgeleri, komşu şikâyetleri ve bütçe yetersizliği gibi bir yığın “eski dünya” derdinin altında kalacaktır.

Beş yılı geçkin azimli çabalar ve hüsranları bütün gerçekliğiyle yansıtan belgesel film, grubun kütüphane, yerel gazete, sokak festivali ve yemek dağıtımı gibi başarılarının yanı sıra, yerel yönetimde söz sahibi olmanın önemine dair ilham veren bir hikâye anlatıyor.

“Evde” gösterimleri, 24 Eylül – 29 Kasım tarihlerinde saltonline.org‘da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır. Perşembe Sineması, Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürülmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı