ETKİNLİKLERSERGİ

Setenay Alpsoy, ‘Başka Bir Işık Altında’ İle Londra’da

Setenay Alpsoy,  31 Mayıs – 6 Haziran 2023 tarihleri arasında Londra’da bulunan J/M Gallery’de ilk yurtdışı kişisel sergisini açıyor.

Setenay Alpsoy; ‘Başka Bir Işık Altında’ adlı sergisiyle; 20 yıla uzanan sanat deneyiminin yanında; megakent İstanbul’un her geçen gün dönüşen çehresini de sınır ötesine taşıyor. 1950’li yıllardan itibaren kente gelen yoğun göç sonrası doğan konut ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilen yüksek beton blok apartmanlar, sanatçının tuvallerinin odak noktasını oluşturuyor. Alpsoy, alanı tamamen kaplayan cephe ve bu cephe üzerinde pencereler, panjurlar ve hatta klima kutularıyla çarpıcı bir geometrik ritim yakalarken, kentin düzensiz büyümesini de anlatmayı ihmal etmiyor. Bu düzensizlik, eski bir binanın penceresinden bize yansıyan yeni bir plazanın optik
yanılsamalarla deforme edilen görüntüsü gibi detaylarla daha da çarpıcı bir hâl alıyor. Sanatçı, kimi zaman da bu karmaşaya daha uzaktan bakarak düzensiz yapı gruplarını resmettiği kent peyzajlarına imza atıyor. Böylece izleyici bu anlatıyı hem teker teker cephelerde, hem de bu cephelerin bir araya gelerek oluşturduğu yapı gruplarında takip edebiliyor.

Setenay Alpsoy oluşturduğu bu kent anlatısında her geçen gün daha da büyüyen bu beton yığınını yüceltmiyor; onun yarattığı kaostan, her geçen gün artan nüfustan ve tüm bunların meydana getirdiği sürat ve güçten ilham alıyor. İnsanların kendilerini bu doğal olmayan ortamda yaşamaya zorlamalarının yarattığı kıvılcımlı anları yakalarken; bu ortamda birey olarak kalmak ve yaşayan bu büyük organizmanın parçası olmak arasındaki ikilemlere değiniyor.

‘Başka Bir Işık Altında’, 31 Mayıs – 6 Haziran 2023 tarihleri arasında, Notting Hill, Portobello Road’da yer alan J/M Gallery’de görülebilir.

Bir Sanatçı Bir Eser: Setenay Alpsoy ‘Gayrettepe Son Durak’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu