BİR SANATÇI BİR ESERSANATTAN

Bir Sanatçı Bir Eser: Setenay Alpsoy ‘Gayrettepe Son Durak’

Sanatçı Setenay Alpsoy ‘Gayrettepe Son Durak’ adlı eseriyle The Trinity Buoy Wharf Drawing Ödülü  2020 sergisinde yer almaya hak kazandı. Sergi 2 Ekim 2020 tarihinde Londra’da açıldı ve altı ay boyunca İngiltere’nin çeşitli şehirlerinde izleyici ile buluştu.

İki binli yılların başından beri şehir peyzajı konusunda bir bellek yaratan yapıtlar üreten Setenay Alpsoy, kentin değişen yapısının hem geçmişinin hem de şimdisinin nabzını tutmaya devam ediyor.  “şehir” ile Alpsoy’un resimleri tek bedende bir araya geliyor. Şehre ait unsurlar, fiziki varlıklarıyla resimlere dahil oluyorlar. Gerçek bir ahşap pencere; bir resmin çerçevesi mi, yoksa resim pencereden gözüken şehrin betimlemesi mi? Kuşkusuz ikisi de… Setenay Alpsoy’un resimlerine kattığı objeler, şehir hayatı içinde kesintisiz bir arayış içinde olduğu ve sanatçı gözüyle hayatı devamlı taradığını gözler önüne seriyor. Kimi rüzgardan, fırtınadan, kimisi de artık takatsizlikten yerinde tutunamayan önceki jenerasyona ait minik duvar mozaikleri; Alpsoy’un resimlerinde yeni birer anlam kazanıyorlar.

3_CNGZ6232 - C1
Gayrettepe Son Durak, 2020, Tual üzerine yağlıboya, 97 x 170 cm (detay)

Alpsoy, kent peyzajı olarak adlandırdığı yapıtlarının açısını karşıdan bakan bir çift gözle oluşturduğu kompozisyonlarla öne çıkıyor.  Resimlerindeki binaların her biri farklı olsa da, sanatçının gözlem yaptığı nokta resmettiği yapının tam karşısında var oluyor. Bu bakışla birlikte Alpsoy’un üzerine katarak genişlettiği detayları, renkleri ve gördüğü figürlerin gerçekliğini sunuşundaki becerisi her yeni resminde farklı bir deneyim sunuyor.

2_CNGZ6195 - C1
Detay

Setenay Alpsoy’un resmin dışındaki farklı disiplinleri araştırma ve öğrenme konusundaki merakı onun yapıtlarında çeşitliliği sağlıyor. Uzun bir süredir cyanotype (mavi baskı ) üzerinde çalışarak ürettiği kâğıt çalışmaları giderek artmıştır. Çektiği fotoğrafları ve topladığı bitkileri cyanotype ile kağıda aktarıp yağlıboya veya akrilik boyayla müdahale ettiği yapıtlarına yeni sergisinde de yer veriyor. Sanatçının üretimlerinde kağıdın kullanım alanı karakalem çalışmalarının yanı sıra cyanotype birlikte çeşitlenmiş oluyor.

Setenay Alpsoy - 60 x 45 cm - 2020
Pencereden İçeri, 2020, Tual üzerine yağlıboya, 60 x 45 cm

 

Setenay Alpsoy Kimdir?

4_setenay_alpsoy

Setenay Alpsoy 1983 yılında doğdu. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Neş’e Erdok Atölyesi’nden mezun olan Alpsoy, 2009’da aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini “Türk Resmi’nde Kent Peyzajı” konulu eser-metinle tamamladı. 2019 yılında İETT Blokları I ve İETT Blokları II eserleri One Thousand Museum’un kalıcı koleksiyonunda yer almak üzere seçilen Alpsoy, ayrıca The Trinity Buoy Wharf Drawing Ödülü  2020 sergisinde yer almaya hak kazandı. Son olarak 2021 Mayıs ayında açıklanan Sunstainable Arts Foundation Awards 2021’de finalistler arasında yer almıştır. Setenay Alpsoy şimdiye dek yedi kişisel sergi açmış ve birçok karma sergide yer almıştır. Kişisel sergileri; Setenay Alpsoy Resim Sergisi  (2008), Denizin Ayırdığı Şehir (2010), Görünmeyen Kent ( 2012), Kusurlu Güzellik (2014), Doku (2016), Ziyaret (2018) ve Saydam Şehrin İçinden (2020). Sanatçı İstanbul’da yaşamakta ve 2008 yılından beri Evin Sanat Galerisi ile çalışmaktadır.

Fotoğraf Kredisi: Cengiz Çavuşoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı