KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Kervansarayların İzinde’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Ressam Pınar Kanber’in kişisel sergisi ‘’Kervansarayların İzinde’’, 9 Kasım 2023 akşamı Fular’t Sanat Evi’nde çok sayıda davetlinin katılımı ile açıldı. Sergiye sanat çevresinden ve basından özel bir ilginin olduğu gecede Pınar Kanber ile sergisi üzerine sohbet etme şansı bulduk.

Pınar Kanber, sergisini şu sözlerle anlattı:
‘’2005 yılından beri Kervansarayları araştırıyorum ve onlarla ilgili eskizler çiziyorum. Bununla ilgili de hikayeleri ile birlikte bir kitap oluşturdum. Kervansaraylar benim için tiryakilik, biz sanatçılar yüreğimize dokunanı yaparız. Uzun yıllardan itibaren Kervansaraylar ve atlar benim yüreğimdeydi. Bunun yanında kültürel mirasımıza sahip çıkmak içinde bu projeyi yapıyorum. Günümüzde Kervansarayların çoğu yıkık, dökük ve harabe görünümündeler, ben de sanatımla onları canlandırmak ve günümüze çıkarmak istiyorum. Bunu yaparken de kendi dilim ve kendi renklerimi kullanıyorum.
Serginin bir de sloganı var ‘’Turuncular fısıltı olur, kırmızılar çığlıklar’’. Bu sloganla ‘’Lütfen Kervansarayların sesini duyun diyorum…’’

'Kervansarayların İzinde' Sergisi Üzerine - Yeşer Yelmez yazdı...

Pınar Kanber, karışık teknik kullanarak gerçekleştirdiği eserleri aracılığı ile tarihsel geçmişimize ve kültürel mirasımıza baktırıyor. Bu süreçte Kervansarayların ne kadar işlevsel yapılar olduğunu (barınma, aşevi, kütüphane, hastane, veteriner, vb.) bir kez daha hatırlatıyor.

Usta çizim tekniği ve fırçasından dökülen renklerle Kervansarayların unutulmaya yüz tutmuş mimari yapısı ve zamanın ulaşım araçları, insanların uzun yollardaki can yoldaşları atların barınmalarındaki çatıları olmuştur.

Tarihin derinliklerinde Kervansaray ve atların sentezini deneyimleyeceğiniz bu özel sergiyi 25 Kasım 2023 tarihine kadar Fular’t Sanat Evi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Pınar Kanber Kimdir?

İstanbul doğumlu olan sanatçı, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu. 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı. STk’larda sanat danışmanlığı yaptı. Kocaeli’nde Avrupa Birliği Projesini koordine etti ve yerel gazetede köşe yazıları yazdı. Vehbi Koç Vakfı’nda Sanat Yönetmenliği yaptı. Çeşitli sosyal sorumluluk projelerine destek olan sanatçı 2003 yılından itibaren kendi atölyesinde yetişkin ve çocuklara sanat eğitimi vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu