ETKİNLİKLERSERGİ

Tayfun Pirselimoğlu, KERR İle Istanbul Concept Gallery’de

Tayfun Pirselimoğlu’nun aynı isimli romanı ve 22 Nisan’da vizyona girecek uzun metrajlı filminin ardından şimdi de kişisel sergisi KERR, 15 Nisan’da Istanbul Concept Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

Mükerrer, tekrar, tekerrür kelimelerinin kökü olan KERR, dönüp tekrar başlamak anlamına da geliyor. Pirselimoğlu’nun bu döngüyü anlattığı KERR filmi geçtiğimiz sene 58.Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde En İyi Yönetmen, En İyi Müzik ve ayrıca FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödüllerini kazanmıştı. Bu sene ise 41. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde İstanbul prömiyerini yaptıktan sonra 22 Nisan’da vizyona girecek. Ama hepsinden önce, 15 Nisan’da son dönemde karışık teknikle ürettiği eserlerle karşınıza çıkacak usta sanatçı. 

KERR sergisindeki bol hikayeli, çarpıcı eserler 14 Mayıs’a kadar pazar-pazartesi günleri hariç, her gün Istanbul Concept Gallery’de izlenebilir.

Istanbul Concept Gallery
Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sok.. No:27
Beyoğlu – İstanbul

“Her şey tekrar ediyor. Dün tekrar ediyor, uçuş rotaları tekrar ediyor…Şapkalar, köpekler, boşlukta asılı eller, adreslerine ulaşmayan mektuplar tekrar ediyor. Fesler, saklı yüzler, menzilsiz kuşlar, arzular, İstanbul, gece görüş dürbünleri, yanlış anlamalar tekrar ediyor. Savaş tekrar ediyor. Gergedanlar, boks ringleri, gizli ayıplar, kalbe saplı kuşkular, mayınlı araziler, perişan aşklar, tırnak törpüleri, öğle uykuları tekrar ediyor. Utanç tekrar ediyor. Her şey tekrar ediyor…”
Tayfun Pirselimoğlu

Tayfun Pirselimoğlu Kimdir?

Trabzon’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Viyana’ya gitti ve Hochschule für Angewandte Kunst’ta Viyana fantastik gerçekçilik okulunun en önemli temsilcilerinden olan Prof. Wolfgang Hutter’in atölyesine girdi. Ayrıca Prof. Sigi Schenk ile gravür çalıştı. Pirselimoğlu, yurt içinde ve yurt dışında birçok sergiler açtı, ortak sergilere katıldı, çeşitli dergilerde desenleri yayımlandı. Kuruluşuna katıldığı bağımsız bir inisiyatif olan Akademie Genius’ta dersler verdi, atölye çalışmaları yürüttü.

Pirselimoğlu, senaryolarını da yazdığı, ‘Hiçbiryerde’, ‘Rıza’, ‘Pus’, ‘Saç’, ‘Ben O Değilim’, ‘Yol Kenarı’, ‘Kerr’ filmlerini yönetti.

Pirselimoğlu ayrıca ‘Çöl Masalları’, ‘Kayıp Şahıslar Albümü’, ‘Malihulya’, ‘Şehrin Kuleleri’, ‘Kerr’, ‘Berber’, ‘Kadastrocu’ adlı yedi romanın; ‘Otel Odaları’, ‘Harry Lime’ın En Yeni Hayatları ya da Üçüncü Adam’a Övgü’ ve ‘Çölün Öbür Tarafı’ başlıklı üç hikâye kitabının da yazarıdır.

Sergiler:

Galerie Galata, Viyana/Avusturya 1988    //  Atelier 52, Viyana/Avusturya 1990

Vakko Beyoğlu Sanat Galerisi, İstanbul/Türkiye 1992    //  Taksim Sanat Galerisi, İstanbul/Türkiye 1993

AAI Galerie Karl Storbl, Viyana/Avusturya 1996 (Sinan Gültekin’le)

Osiris Gallery, Budapeşte/Macaristan 1998 (Sinan Gültekin’le)

Raatus Gallery, Tallinn/Estonya 1999 (Sinan Gültekin’le) // Milli Reasürans Galerisi, İstanbul/Türkiye 2005

Atlas Galerisi, Ankara/Türkiye 2007   //  Atlas Galerisi, Ankara/Türkiye 2011

Greek Film Archive Gallery, Atina/Yunanistan 2012    //   Milli Reasürans Galerisi, İstanbul/Türkiye 2013

Art Gallery, Pesaro/İtalya 2015

Avusturya Kültür Ofisi Galerisi, İstanbul/Türkiye 2019 (Sinan Gültekin, Özcan Uzkur, Karin Mairitsch’le)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu