ETKİNLİKLERSERGİ

Temür Köran, ‘Muğlak’ İle Evin Sanat Galerisi’nde

Temür Köran’ın yeni kişisel sergisi ‘’Muğlak’’ 19 Nisan’da Evin Sanat Galerisi’nde başladı.
Evin Sanat Galerisi, kuruluşundan bugüne temsilciliğini üstlendiği Temür Köran’ın 22. kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Temür Köran ‘’Muğlak’’ sergisinde, son sergilerinde olduğu gibi, dünyada ve ülkemizde yaşanan küresel olayların etkilerinin kişide yarattığı duygusal boşluk hissinden yola çıkıyor. Cesur ton kullanımının öne çıktığı resimleriyle tanınan Temür Köran, biçim ve renk birlikteliğini dinamik bir yapı ile bağlamaya devam ediyor. Köran’ın vurucu renk kullanımının dikkat çektiği tuvallerindeki desen ve yaratıcılık, ritim duygusunu harekete geçirirken, çok katmanlı bir görsellik uyandıran üretimleri de sergide yer alıyor.

Savaş, salgın, göç gibi son yıllarda insanlığı büyük çapta etkileyen kavramların kendisinde yarattığı hislerden yola çıkarak, çevresinde ve anılarında var olmuş, bireyleri ve nesneleri özgün fırça yorumuyla izleyiciye sunuyor.

Temür Köran’ın, arka planda soyutlanmış mekanlara sahip resimlerindeki figürleri: sanatçının deyişiyle “güzelin arkasında görünen ürperticiliği” sanat tarihinden referanslar içeren üslubuyla tuvallerine yansıtıyor.

Kuşağının önde gelen isimlerinden Temür Köran’ın yeni sergisi ‘’Muğlak’’ 28 Mayıs’a dek Evin Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Evin Sanat Galerisi
Büyük Bebek Deresi Sokak, No:13
Bebek / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

TEMÜR KÖRAN (1960)

1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Devrim Erbil Atölyesi’nden mezun olan Temür Köran, 1996’da aynı üniversitede sanatta yeterlilik programını tamamladı. 1989’da açılan ilk kişisel sergisinin ardından, 1990-1997 yılları arasında İstanbul’da çeşitli galerilerde kişisel sergiler gerçekleştirdi. 1997 yılından beri Evin Sanat Galerisi ile çalışan Temür Köran’ın eserleri İstanbul Modern, İstanbul Resim Heykel Müzesi ve birçok yurtiçi, yurtdışı nitelikli kurumlarda ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu