ETKİNLİKLERSERGİ

Tenten İstanbul’da Sergisi RED art’ta

RED art Istanbul 4-18 Haziran tarihleri arasında, çağdaş sanatçı Hamid Tolouei Fard’ın “Tenten İstanbul’da” sergisine ev sahipliği yapacak.

İran’ın en ünlü çağdaş sanatçıları arasında yer alan ve aynı zamanda yetenekli bir kaligrafi sanatçısı olan Hamid Tolouei Fard, 4 Haziran’da RED art istanbul’da başlayacak olan yeni sergisinde ünlü çizgi roman karakteri Tenten’i çeşitli İstanbul manzaralarında resmediyor.

Dünyanın pek çok şehrinde sergileri gerçekleşen ve müzelerde eserleri yer alan Hamid Tolouei Fard, erken yaşta ustalaştığı kaligrafiyle günümüzün pop kültür öğelerini yeniden yorumlarken, son çalışmalarında Tenten figürünü merkeze koyuyor. 1961’de yayınlanan “Tenten İstanbul’da” filminde karakterin İstanbul’da geçen macerasını farklı bir gözle izleyen sanatçı; kendi gözündeki İstanbul’u Tenten üzerinden anlatma yoluna gidiyor.

Fard sanatsal yolculuğunu;14 sene klasik hat eğitimi aldım. 20 yaşından sonra dijital ortamda yeni dünyalar keşfettim. 16 sene boyunca sürekli geliştirmeye çalıştığım sanat kariyerimin şu an ki durağı pop-art. 7 yıldır bu yönde üretimler gerçekleştiriyorum.” olarak özetliyor.

Türkiye’de ilk defa yapılacak bu proje, RED art istanbul aplikasyonu içerisinde eserlerin çok etkileyici dijital çalışmalarını da barındırıyor. Tenten İstanbul’da sergisi, 4- 18 Haziran tarihleri arasında RED art istanbul’da görülebilir.

RED art istanbul
Fenerbahçe Mah. Hacı Mehmet Efendi Sok. Evim Apt No: 12/1
Kadıköy – İstanbul

Hamid Tolouei Fard

İran’ın en ünlü çağdaş sanatçıları arasında yer alan ve aynı zamanda bir kaligrafi ustası olan Hamid Tolouei Fard, son dönemde, erken yaşta ustalaştığı kaligrafiyle günümüzün pop kültür ögelerini yeniden yorumluyor. Dünya genelinde birçok kişisel sergi gerçekleştiren Hamid Tolouei Fard’ın eserleri aynı zamanda Berlin, Dubai ve Los Angeles gibi pek çok şehirde önemli koleksiyon ve modern müzelerde sergileniyor.

RED art istanbul

RED art istanbul 2008 yılında Yiğit Aydın ve Mert Aydın tarafından İstanbul’un Anadolu yakasında kurulmuştur. Türkiye’de ki genç çağdaş sanatçıları desteklemek ve çağdaş sanata yön vermek amacıyla yola çıkan RED art istanbul; alanının önemli sanat galerilerinden biri olmakla beraber yurtiçi ve yurtdışında pek çok ses getirecek iş yapmıştır. RED art istanbul, dün olduğu gibi bugünde hala kuruluş misyonunu sürdürmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu