ETKİNLİKLERİzmirSERGİ

Tolga Boztoprak, ‘Yalnız Ağaçlar’ı İle İzmir’de

Tolga Boztoprak, 18-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek ‘Yalnız Ağaçlar’ sergisi ile İzmir’li sanatseverlerle buluşuyor.

Tolga Boztoprak’ın yirmi ikinci kişisel resim sergisi olan ‘Yalnız Ağaçlar’da sanatçının tam 33 eseri sanatseverlerle buluşuyor. Çalışmalarında insanla ilgili ve o insanın içinde yaşadığı doğayı resmettiğini ifade eden Boztoprak, “Yaşamımda ve yaşadığım yerlerle ilgili anlamlandırmaya çalıştığım her şeyi, kendi gördüğüm biçimde resmetme çabasındayım” diyor.

“Sanat, iyileştirir, tedavi eder, hastalıklardan ve kötü düşünlerden arındırır” diyen Boztoprak, eserleri ile ilgili sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Sanat, iyiyi güzeli görmemizi sağlar. Varolma nedenini sorgular. Yolunda kaybolmadan, sapmadan güzel olana, iyi olana yönelmemizi sağlar.  Toplum sanattan nasiplenir, kötülüklerinden hastalıklarından kurtulmaya çalışır. Sağlıklı nesil ve sağlıklı toplum oluşur. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözleriyle sanatın toplum için önemine vurgu yapmıştır. Nazım’ın ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine…’ dizilerinden etkilenerek doğada hür ve yanlış ağaçları resmetmeye çalıştım.”

Tolga Boztoprak, 'Yalnız Ağaçlar'ı İle İzmir'de

Tolga Boztoprak Kimdir?

Tolga Boztoprak, 1970 yılında Kars’ta doğdu. 1999 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Sosyal gerçekçiliği ile öne çıkan sanatçı, genellikle mekansızları ele almakta ve sıkıştırılmış sosyal çöküş manzaralarını, kültürel bölünmeleri, farklı yaşam biçimlerini, figürler üzerinden gözlemleyerek tuvallerine yansıtmaktadır. Son dönem çalışmaları peyzajlar üzerinde yoğunluk kazanmıştır. Sanatçı 15 kişisel sergi açmış, çok sayıda karma sergiye, workshoplara ve sanat fuarlarına katılmıştır, Trakya Üniversitesi, Ümraniye Belediyesi Resim Yarışması ve Bakırköy Belediyesi Resim Yarışmaları başta olmak üzere ulusal çaptaki yarışmalarda 4 ödül kazanmıştır.
Kendisi, Avcılar’da bulunan Toprak Resim Atölyesi’nde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Dünyada İlk Prefabrik Hastane Çanakkale’de Kuruldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu