KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

3D Tekniği ile ‘Küheylan’ – Nasuh Bektaş yazdı…

Peter Shaffer‘in yazdığı, Sevgi Sanlı‘nın çevirdiği ve Uygar Özçelik‘in yönettiği ” “KÜHEYLAN” oyununu izledik.

Tamer Levent, İpek Tenolcay, Yağız Can Konyalı, Elifi Erdal, Şener Savaş, Gözde Cığacı, Asıl Büyüközçelik’in rol aldığı oyunu, tiyatro severlerin muhakkak izlemesi gerekir.

Hem tiyatro tekniği hem konusu hem de konunun ustalıkla ele alınışı bakımdan çok başarılı bir oyun. 3D tekniğinin kullanıldığı oyunun çok etkileyici bir anlatımı var. Özellikle oyunun en can alıcı sahnesinde 3D tekniğinin başarılı kullanımı çok dikkat çekici. Konunun özünün belleklerimizde yer etmesini sağlıyor. Kadrosunda usta oyuncular ve genç oyuncuların olduğu çok başarılı bir ekip var.

Konu bakımından insanın psikolojisine derinlemesine analiz yapan, yüzleşmekten kaçındığımız, dile getiremediğimiz konuları sahnede ustaca dile getiren bir oyun. Oyunda ki doktor karakteri, hastasını tedavi ederken kendi yüzleşmesini yapıyor. İzleyici olarak bizlerde kendi iç sorgulamamızı yapıyoruz. Oyun, insana dair gerçekleri su yüzüne çıkarıp, sahnede bütün çıplaklığı ile sergiliyor. Kendimizi bir sorgulamadan geçirmek açısından da izlememiz gereken bir oyun. Ve böylesi başarılı bir teknikle birleşen usta oyunculuğu gerçekten izleyin derim. 3D ile izlenmesi keyif veren bir yapım olmuş.

Oyunu izleyen usta tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü‘de yaptığı değerlendirmede oyunu çok başarılı bulduğunu ve 3D tekniğinin çok başarılı şekilde kullanıldığını söyledi. Oyunun yönetmeni ve oyuncuları başarılı oyunlarından dolayı kutladı. Oyunu çok sarsıcı ve etkileyici bulduğunu belirtti.

Nasuh Bektaş

Oyun Özeti:

Henüz 17 yaşındaki Alan, bir gece 6 atın gözünü oyar ve o güne kadar kendisinin varlığından bile haberdar olmayan koca bir şehrin nefretini kazanır. Mahkeme Alan’ı tedavi etmesi için tecrübeli psikiyatr Martin Dysart’ı görevlendirir. Ancak bu, sıradan bir tedavi süreci olmayacaktır. Doktor Dysart ve Alan Strang, karşılaştıkları ilk andan itibaren, tutkunun ve normalliğin sınırlarıyla yüzleşirler.

Oyuncular:

Tamer Levent, Yağız Can Konyalı, Elif Erdal, Şener Savaş, Gözde Cığacı, İpek Tenolcay, Asil Büyüközçelik

Sahne Arkası:

Yazan: Peter Shaffer
Yöneten: Uygar Özçelik
Çeviren: Sevgi Sanlı
Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran
3D Animasyon/VFX: Seleme Gülen
Dekor – Kostüm: Şirin Dağtekin Yenen
Müzik – Ariadramaturg: Selen Korad Birkiye
Işık: Akın Yılmaz
Afiş: Eşref Şengenç

IMG_0809_1575x1050

 

IMG_0805_700x1050

IMG_0821_1575x1050

Başa dön tuşu