RESİMSANATTAN

Tülin Onat’ın Gezi Tanıklığından Sanatın Aydınlatan Yoluna…

Sanatçı Tülin Onat’ın Gezi tanıklığından ve sonraki süreçte yaşanan olaylardan etkilenerek hazırladığı yeni serisi ‘OYUN BİTTİ! Bir Gezi Tanıklığı’ Piramid Sanat’ta sergileniyor.

Protestolar sırasında Gezi’de ve meydanda bizzat bulunmuş isimlerden birisi olan Tülin Onat, 2013 yılından itibaren yaşadıklarını ve o dönemdeki tanıklığını OYUN BİTTİ! Bir Gezi Tanıklığı sergisi ile izleyiciyle buluşturdu. Küratörlüğünü Sinan Eren Erk‘in üstlendiği sergi, Tülin Onat’ın gözünden öncesi ve sonrasıyla, sürece dair yeni bir okumaya imkan veriyor.

Onat’ın, hem içerik, hem de teknik olarak seneler üzerinden oluşturduğu resimlerinden çok farklı ve yeni bir çıkışını göreceğiniz sergide, Gezi ruhunun aslında bitmediğine, sanatın ve sanatçının öncülüğünde tekrar canlanabileceğine tanıklık edeceksiniz.

Sergiye ev sahipliği yapan Piramid Sanat sahibi Bedri Baykam, ‘Tülin Onat bu yeni serisiyle yalnız cesur ve kararlı bir cumhuriyet kadını, özgüveni tam bir Kemalist olduğunu kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda kendi sanatsal bakış açısını ve stilini yemlemekten korkmayan bir tazeliği de koruduğunu gösteriyor.’ şeklinde sergi ile düşüncelerini dile getirdi. Ayrıca bu tarz sergilerle yerli ve yabancı konukların, Türk Çağdaş Sanatının yalnız güzel, yenilikçi, ‘satılabilir’ işler üretme derdiyle kendini sınırlamadan, çağın nabzına ve yaşadığımız klostrofobik, sıkıcı dönemi de irdeleyen yapıtlar çıkarabildiklerine de şahit olacaklarının altını çizdi.

Serginin küratörü Sinan Eren Erk ise, bu sergiyi sorgulayan ve umudunu kaybetmeden gerçeğin peşinde koşan herkese ithaf ettiklerini, sanatçı Onat’ın tanıklığından yola çıkarak üretilen işlere sergi hazırlığı çerçevesinde dinamik bir yapı kazandırmayı amaçladığını belirtti.

Gezi ruhuna dair anılarınızı tazelemek ve geleceğe umutla bakabilmek adına bu sergiyi 29 Ekim 2017 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı