KENT & MİMARİ

Yeni AKM 29 Ekim’e yetiştirilmeye çalışılıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’da yenileme çalışmaları süren Atatürk Kültür Merkezi’nin 29 Ekim’de açılacağını duyurdu. Kız Kulesi‘nin de yeme içme mekânı olmaktan çıkartılıp özgün halini yeniden kazandıracaklarını kaydeden Bakan Ersoy, Habertürk TV‘de katıldığı canlı yayında, turizm sezonu öncesi güvenli seyahatler, aşılama çalışmalarının turizme etkisi,  Atatürk Kültür Merkezi, Kız Kulesi ve Sümela Manastırı‘nda devam eden çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

KIZ KULESİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK

Atatürk Kültür Merkezi‘nde çalışmaların hızla devam ettiğini, 29 Ekim‘de açılışını yapacaklarını kaydeden Ersoy, merkezde çok amaçlı birçok alan oluşturulacağını, Kültür Sokağı‘nın 24 saat aktif olacağını belirtti. Bakan Ersoy, Kız Kulesi‘ne ilişkin de şunları söyledi:

“1995-2000 yılları arasında ihaleyle bir işletmeye verilmiş ve yeme-içme yeri haline getirilmiş. Orijinal görüntüsünden de farklı bir görüntüye getirilmiş. Biz bununla ilgili ‘Kız Kulesi’nin Gözünden İstanbul’ diye bir proje başlattık. Önümüzdeki ayın sonu itibariyle inovasyon ve restorasyon çalışmasına başlıyoruz. Bakanlık olarak bu gece de internetten kamuoyuyla yapılacak işlemleri paylaşacağız. İnşallah 2022 Nisan ayına yetiştireceğiz.”

SÜMELA’DA KAYALARI  SABİTLİYORUZ, 1 TEMMUZ’DA AÇILACAK

Sümela Manastırı‘nı 1 Temmuz’da ziyarete açacaklarını anlatan Ersoy, “Çok zorlu bir süreç geçirdik. Yukarıdan taşlar, kayalar akıyordu. Aşama aşama kapatıp, kontrollü bir şekilde açıp, tekrar kapattık. O kadar zorlu bir coğrafyada, zor bir iklim altında çalışıyoruz ki, 25-30 kişilik endüstriyel dağcı dediğimiz bir ekip bazı kayaları sabitliyor, bazı kayaları kontrollü bir şekilde alıyor. Bazı kayalar üzerine özel çelik ağlar geriyorsunuz. Böyle bir süreçten geçtik. Çok şükür tamamlandı. Bugüne kadar kapalıyken hiç ziyaretçi almayan bir bölüm vardı. Oranın da restorasyonunu tamamladık. 1 Temmuz’da açıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Ersoy, sözlerini, “Bodrum Kalesi’nin de restorasyonunu tamamladık ve hiç görülmeyen yerlerini açtık. Sırayla hızlı bir şekilde restorasyon çalışmalarını yapıyoruz” diye tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu