RESİMSANATTAN

Zeynep Çopur’un resimleri ile kabuklarınızı kıracaksınız!

F Sanat Galerisi, Ressam Zeynep Çopur’un insan mizacındaki yeni ve farklı olana karşı tepkileri sorgulayan “Neophilia” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Zeynep Çopur, ilk kişisel sergisi yeniye ve alışılmamış olana karşı gösterilen yoğun ilgi anlamına gelen “Neophilia” ile insanın hızlı değişimin etkisinde arkaik korkulara yenik düşerek, yeniyi ve farklı olanı olası bir tehlike olarak algılamasını sorguluyor. Sanatçı, yeniliğe, değişime ve farklı olana karşı gösterilen tepki ve korku anlamına gelen Neophobia(neofobi) kavramı ile birlikte bu iki kavramın yarattığı karşıtlık aracılığıyla, insanın kendi ritminden hızlı değişen ortam ve koşullara karşı gelenekselleşme ve işlevsiz de olsa eskiye, tanıdık olana tutunma eğilimini ele alıyor.

İnsanın değişime karşı gösterdiği tavır, doğası gereği akışkan olan bir maddenin katılaşıp esnemeyen bir maddeye dönüşmesi üzerinden yorumlanıyor. Deniz dalgası görünümündeki mavi mermerler; katı ile akışkan olanın bir araya gelerek yanıltıcı bir illüzyonda buluşmalarına yol açıyor. Mermer dokusundaki dalga hareketleri ise akışkanlığa ve harekete duyulan özlemin tasvirini yapıyor.

Taştan yapılmış buruşuk bir kağıt, metal bir örtünün kıvrımları izleyiciyi hem hareketin engellenemez olduğunu, hem de insan doğasındaki elastik düşünme gereksinimini sorgulamaya davet ediyor.

Sert malzeme ile korunmayı tasvir eden böcek resimleri ise çağın hızıyla eş zamanlı olarak evrimleşemeyen insan zihninin kendini koruma amacıyla sert kabuklar yaratmasını ele alıyor. Bu sebeple yaratılan sert kabukların ve derin hendeklerin, giderek artan bir yabancılaşma sürecini doğurduğu öne sürülüyor.

Sanatçı, yumurta kabuğu hissi veren duvar çatlaklarını göstererek söz konusu durumun esnek ve plastik insan tepkisinin önüne geçtiğini savunuyor ve esnemeyenin kırılabileceğini işaret ediyor.

Siyah deniz görsellerini bir metafor olarak sıklıkla kullanan sanatçı, teslimiyete ve akışa güvenmeye tezat olan var olanı koruma güdüsünün, gelişmenin önüne geçebileceğini öne sürüyor. Bilinmeyene dair ilkel korkuların, bireyin deneme ve keşfetme tutkusuna ket vurduğunu ve tanıdık olanın çerçevesinden çıkılamayacağını anlatmak istiyor.

Zeynep Çopur‘un tuval üzerine yağlıboya ve farklı malzeme ve tekniklerle yaptığı yaklaşık 20 yapıtından oluşan “Neophilia” başlıklı sergisi, 2 Mart 2019 tarihine kadar F Sanat Galerisi‘nde ziyaret edilebilir.

F Sanat Galerisi
Valikonağı Cad. Akkavak Sk. Polat Apt. No:38/2
Nişantaşı-İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Zeynep Çopur Kimdir?

Ressam Zeynep Çopur 1980 İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra resim çalışmalarına Moskova’da devam etmiştir. 2014 yılında İstanbul’a dönerek birçok karma sergiye katılmıştır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı