ETKİNLİKLERSERGİ

Zilberman Selected’da ‘Şimdi Sergileniyor’

Ece Ateş ve Yasemin Köker’in küratörlüğünü üstlendiği Şimdi Sergileniyor isimli grup sergisi, 4 Ocak – 28 Mart 2024 tarihlerinde Zilberman Selected’da yer alıyor. 
Sena Başöz, Yane Calovski, Aslı Çavuşoğlu, Itamar Gov, İz Öztat ve Ra, Judith Raum, Simon Wachsmuth ve Dilek Winchester’ın işlerini bir araya getiren sergi, arşiv, koleksiyon ve kurumsal eleştiri gibi kavramların izini sürüyor.

Şimdi Sergileniyor, sanat nesnesi ve tarihsel nesne ile müze kurumu arasındaki karmaşık etkileşimleri inceliyor. Çağdaş müzeler bağlamında, izleyiciler genellikle sergilenen nesnelerle, hayranlık, putlaştırma ve tapınma etrafında şekillenen bir ilişki geliştirmeye itilir. Şimdi Sergileniyor, bir sergide gösterilen nesneler ile araçsal nesneler arasındaki farkı sorgulamayı hedefliyor. Sergi, bu ayrım üzerinden müzelerin ne şekilde birer toplumsal kontrol ve karar mekanizması haline geldiğini inceliyor.

Basit bir nesneyi değerli bir obje ile kullanışlı bir araçtan ayıran şey nedir? Bu ikilem, nesnelerin dönüşüme uğradığı ve orijinal amaçlarından sıyrılıp yeni anlamlar kazandığı sanat kurumlarını eleştirel bir alana dönüştürür. Baudrillard’ın perspektifinde, nesne ve onun dönüşümsel gelişimi, koleksiyonu bir temellük biçimi olarak incelemeye yol açar. Geleneksel kullanımından ayrıştırılan nesneler özne tarafından yeniden tanımlanır. Baudrillard’ın da belirttiği üzere, ‘sanat gösterim biçimlerinde saklıdır’; sergi ve sergileme biçimleri nesneleri kutsallaştıran bir araca dönüşür.

Şimdi Sergileniyor izleyiciyi nesnelere atfedilen anlam katmanları arasında düşündürücü bir yolculuğa çıkarıyor; özne, nesne ve algımızı şekillendiren kurumlar arasındaki dinamikleri değerlendirmeye davet ediyor.

Açılış:
4 Ocak 2024, Perşembe
18.00

Sena Başöz 𐤟 Yane Calovski 𐤟 Aslı Çavuşoğlu 𐤟 Itamar Gov 𐤟 İz Öztat & Ra, Judith Raum, Simon Wachsmuth 𐤟 Dilek Winchester

Küratörler | Curated by Ece Ateş & Yasemin Köker

Zilberman Selected
İstiklal Mah, Piyalepaşa Blv. No: 32C
Beyoğlu/İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu