Adahan Otel Karma Sergi – ‘Metamorfoz’

Blue Rhino Art, Adahan Otel’in eşsiz mahzeninde, ard arda Metamorfoz kavramına yönelik iki bölümden oluşan seri bir sergi ve samimi bir araştırmayı sunacak. Figüratif resimden nakışa, dijital yerleştirmeye kadar farklı tekniklerle bir araya gelen sanatçı eserleri bir diğerine dönüşerek metaformoz kavramına ekleme de bulunacak.

Blue Rhino Sanat Danışmanlığı‘nın kurucusu ve yöneticisi Tima Jam küratörlüğünde gerçekleşecek ‘Metamorfoz’ sergis, 2-15 Kasım ve 17-30 Kasım 2018 tarihlerinde iki bölümden oluşacak. Sergide Türk ve İranlı sanatçılar Adahan Otel-1 Galeri, İstanbul’da yer alacak.

Metamorfoz’un I. Bölümü, bize kendiliğinden empoze edilen veya dayatılan şeyleri geçmişimizdeki olaylardan kendimizi soyutladığımız ölçüde, ya da dönüşürken başka bir kişiye sıkışmış olarak hissetsekte, benzer dönüşümlere odaklanıyor. Eserler, dönüşümü sadece garanti ederken gerçek değişimini bulmak için “ötesine” bakmayı öngören metaforlar olarak değil, fiziksel değişimin, psikolojik ve kolektif dönüşümlere istek uyandırma olarak kabul ederler. Kaynakların, etkilerin ve dönüşümün deneyiminin üzerinde durup, uzaklaşan sergi, geçmişimizle şimdiki zamanımızın deneyimleriyle örülen bir iplik gibi bize doğru ilerler.

Deneyimlerimiz geçtiğimiz zamanın düzenini, bazen başlangıcını ya da sonunu belirtmeden bize zaman kazandırır, zaman zaman bir dönüşümün etkisinin, sürecin kendisinde bir dönüşümün sonucundan ziyade değişim geçirdiği olasılığını ortaya çıkarır. Serginin, II. Bölümü şekillendikçe, ortamlar ve motiflerle deneyler yapan eserleri sergilerken, bizzat kendisinin, sürecinin ve aşamalarının dönüşümünün bilincinde olmayı ve olaylara yaklaşma eğilimine düşkün olmaya ayrık ve eksiksiz olarak özen gösterir.

Sergiye katılan Sanatçılar:
Ahmad Nasrollahi, Ali İbrahim Öcal, Alireza Jodey, Amir Mohammadzadeh, Bariş Cihanoğlu, Beyza Boynudelik, Burçin Erdi, Çağri Saray, Candan Arici, Damla Yalçin, Ekrem Kadak, Emin Mete Erdoğan, Farhad Gavzan, Farzin Rahneshin, Fereydoon Omidi, Gökhan Deniz, Görkem Usta, ha:ar, Hakan Karakaya, Hossein Tadi, Laleh Memar Ardestani, Mahsa Karimi, Mehrdad Khataei, Melis Buyruk, Mohsen Hoseinmardi, Nasim Malekpour, Nur Gürel, Ömer Sedat Yenidoğan, Reza Nosrati, Reza Razm, Samira Darya, Shiva Shahla, Zahra Ebrahimi

Sergi Açılış: 2 Kasım 2018 Cuma 18.00-20.00

Metamorfoz I. Bölümü
Adahan Otel -1 Gallery
Asmalı Mescit Mh. General Yazgan Sk. No. 14
Beyoğlu-İstanbul

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments