BİR SANATÇI BİR ESERSANATTAN

Bir Sanatçı Bir Eser : Niyazi Selçuk ‘Bizim Kokteylimiz’

‘1 Sanatçı 1 Eser’ köşesinde 4 Haziran – 30 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul’da Kargart Galeri’de sergilenen Niyazi Selçuk’un  ‘Bizim Kokteylimiz’ eserini tanıtıyoruz.

Sergilendiği dönemde oldukça dikkat çeken eser, Sanatçının diplomasının fitil olarak süslendiği bu kokteyle sahip olmak ister misiniz?’ çağrısıyla satışa çıkarken açık artırma ile alıcısını bulmuştu.

Sanatçı Niyazi Selçuk, ‘Bizim Kokteylimiz’ eserini şöyle anlatmıştı:

”Kokteylinizi nasıl alırdınız?

Şöyle ferahlatacak kadar serin, alkolün sertliğini bastıracak kadar tatlı ve gözünüzü şenlendirecek kadar renkli?

Size şefin seçimini öneriyoruz. Bu seferki biraz sert aslında, hatta o kadar sert ki başkaldırının getirdiği yıkımı  yaşatacak size… Dahası bizi hizaya getirmek için biteviye uğraştığınız tüm o kurumlarınızın dibine koymak istiyoruz onu. Beyinlerimize set çekmeye çalıştığınız duvarları yerle yeksan edecek, yeni baştan doğacak bir gün için bugünü yakacak kadar sert… bir kokteyl… molotof… kokteyl…

Sonu tatlı bitecek rengârenk bir şişe bekliyorsunuz değil mi? Öyle ya kokteylleri şık davetlerden, varlığınızı armağan ettiğiniz sistemin şerefine kaldırdığınız  kadehlerden biliyorsunuz… İçtiğinizde size tıkır tıkır işleyen tek tipleştirme ve sömürü planlarınızın zevkini hatırlatacak koca bir yudum. İçtiğinizde milyonlarcamızı kurduğunuz sistemlerin içinde mükemmeliyetçilik, başarı, saygınlık, kariyer gibi yalanlarla uyutup kendi alçak dünyanıza sezdirmeden nasıl da oyuncak ettiğinizi hatırlayacaktınız. Tüm eğitim kurumlarınız ulaşılmazlığın, kalitenin ve disiplinin altına saklanarak aslında düzeninizi devam ettirecek itaatkâr neferlerinizi yetiştirmek için var. Verdiğiniz eğitimler, bahşettiğiniz diplomalar, vaat ettikleriniz aslında hepimizi içine gömecek olan koskoca bir karanlık. Düşündüğünü süzemeyen, sorgulayamayan, ikinci cümleye hazırlıksız beyinler sürüyorsunuz piyasaya. 

İşte bu yüzdendir ki, bizim kokteylimizi keyifle yudumlayamayacaksınız. Bizim kokteylimiz buz gibi değil, sıcak, o kadar ki alev sıcaklığında… Tüm kurumlarınızı, tüm kurallarınızı düşünce gücüyle yerle bir edecek bir dünyanın erken renklerini barındırıyor içinde. Ve ucuna eğlenceli bir süs şemsiyesinin yerine, kirli mührünüzü basarak yetkinliklerimizi muhasara altına almaya çalıştığınız ucuz diplomanızı koyuyoruz. Fitili bununla ateşliyor, isyanı bununla başlatıyoruz. Aman üzerinize sıçramasın paha biçilmez eserimiz; cebinizi ve var olmayan değerlerinizi yakabilir… Sizi yok etmeye tasarlanmış sanat eserine siz değer biçin.

İçindekiler :  İsyan, 1 ad. cam şişe, 1 ad. çaput, gazyağı, şeker, benzin.

Sertliği arttırıcı isteğe bağlı malzemeler : Hayvan kanı, strafor köpük, yumurta akı, lastik solüsyon, araba lastiği, bulaşık sabunu.”

 

Başa dön tuşu