BİR SANATÇI BİR ESERRESİMSANATTAN

Bir Sanatçı Bir Eser : Ayşe Müftüoğlu ‘As Above So Below’

Sürrealist resimleriyle dikkat çeken Ressam Ayşe Müftüoğlu’nun dört buçuk ay 570 saatte tamamladığı “As Above So Below” isimli eseri, hayatı bir oyun alanı olarak gören sanatçının ruh derinliklerinden izler taşıdığı gibi hayata dair önemli mesajlar veriyor.

Sürrealizmin izlerini realist bir biçimde tamamlayan sanatçı Ayşe Müftüoğlu“As Above So Below” eserini toplamda dört buçuk ay 570 saatte tamamlarken çizim sürecini gösteren bir videoyu sosyal medyada takipçileri ile paylaştı.

Sanatçı bu eserde, yaşamın gidişine aykırı bir kafa tutarak, geceleri ortaya çıkan üzerine basılması an meselesi olan hamamböceklerinin dünyasını baş aşağı çevirmiş, bedensel büyüklüğünün önemini hiçe sayarak tüm nefes alan canlılara saygı duyarak insanoğlunu böceğin altına sürüklemiş ve ona dev bir boyut kazandırmıştır.

Eserde görülen figürler monolog bir yaşam tarzında bir arada ama tamamen başka dünyada gibidirler tıpkı yaşamın ta kendisi gibi. Sağ tarafta görülen satranç tahtası hayatın aslında bir oyundan ibaret olduğunu ve doğru hamleleri yapanların ya da hayatı günlük yaşamak isteyenlerin önemsemediği durumlarda anlık eğlencelere dönüşürken, hayatı çok fazla ciddiye alan figürün çaresizce mutsuzluğunu simgelemektedir. Bu ciddiyet ve fazla takıntı boş şövaleyi zamanından çalıp dolduramamaktadır.

Ressam hamamböceğine farklı bir bakış açısı katarak sol aşağıda birbirinden bağımsız olan figürlerin, hatta böceğin ağzından akan salyaların bile onda optimist bir bakış açısı kazandırarak denizde eğlenmesine sebep olurken böceğin arka kısmında aykırı bir göz bu figürleri şaşkın bir ifade ile izlemektedir. Güneş ise pesimistliği daha da gölgelerken, optimist figürlerin tepesinde parlamıştır.

Ayşe Müftüoğlu Kimdir?

Türk Ressam Ayşe Müftüoğlu İstanbul’da doğmuştur. 4 yaşında resim çizmeye başlamış ve bir daha kendisini asla görünmeyen ruh derinliklerinden görülene doğru götürmekten alıkoyamamıştır. Lisans eğitimini Resim bölümünde tamamlayan ve masterını Tekstil ve Moda Tasarımında tamamlamıştır.
El sanatının her türlü haline ilgi duyan ressam, boya ile kirlenerek resmin içinde kaybolmanın derin gizeminde kendini kaybettiğini dile getirmiştir. Türkiye’de sanat yapmamın ne denli zor olduğunun bilincinde olarak, ”Sanat benim için yaşam! İnsan nefes almaktan vazgeçer mi ?” sözleri ile yaşamının son evresine dek sanat ile varolacağını bildirmiştir.
Sürrealist resimler çizen sanatçı, aslında herhangi bir akımın etkisinde olmadığını; ancak sanatta besin kaynağının rüyalar ve çevresini gözlemlerken bilinçsizce küçük yaşlardan beri daima görünenin arka yüzünü gördüğünü, kimi zaman sahte gülüşlerin kimi zaman ise yapay isyanların aslında kendisinde uyandırdığı hislerin başka olduğu hissine kapılarak tıpkı yaşam gibi tüm siyah-beyazları resimlerinde bir araya toplamıştır.
Her insanın hayatın kaosu içinde, özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde gün içinde dahi çeşitli ruh hallerine büründüğünü ve sanat ile uğraşan kişilerin şanslı olduklarını, en iyi dostunun düz bir zemin üzerine vurguladığı resimleri olduğunu savunurken, bazen çizmiş olduğu yaşlı bir adamı kendisinin temsil ettiğini,bazen kendisini boş bir mekan gibi ruhsuz ama sessizce her şeye şahit olurken, bazen koca bir oyun olan hayatı oyun tahtaları ile resmetmiştir.
Halen çalışmalarına kendisine ait olan Nişantaşı’nda bulunan 11 Art Studio’da durmaksızın devam eden sanatçı, çeşitli sergilere katılmaya devam ediyor ve ABD ve Avrupa’da bulunan tasarım üniversitelerinin çeşitli bölümlerine ( Resim, Mimarlık, Endüstriyel Tasarım, Moda Tasarımı, Set Design..) portfolio hazırlığı eğitimi vermektedir.
Yönetmenliğini Russell Crove’nin yapmış olduğu 2014 yılında vizyona girmiş olan olan, başrollerini ise Russell Crove, Olga Kurylenko, Cem Yılmaz Ve Yılmaz Erdoğan’ın paylaştığı Avustralya, Türkiye, ABD ortak yapımı “Son Umut” filminin sanat ekibinde iki ressamdan biri olmuş, son yıllarda ise çalışmalarına birçok reklam ve kliplerin Sanat Yönetmenliğini yaparak devam etmektedir. Yakın zamanda yine bir ortak yapım filminin sanat yönetmenliğini yapacağını duyuran Ayşe Müftüoğlu, film hakkında şimdilik detay vermedi.

 Instagram: aysemuftuogluart

Başa dön tuşu